Stáří a zejména místo objevu jsou středoevropským unikátem.
Při průzkumu, který předcházel zahájení stavebních prací, archeologové přibližně v místech bývalých hradeb v těsném sousedství děkanského kostela odkryli tři komorové hroby. Jak potvrdili odborníci, náleží k tzv. mohylové kultuře střední doby bronzové. Jejich stáří se odhaduje na 3500 let.Písecká mohyla je unikátní i místem nálezu.
„Mohylové hroby se nacházejí na různých místech, například v Píseckých horách. Tentokrát však jde o objev v historické městské zástavbě,“ uvedl vedoucí archeologického oddělení Prácheňského muzea v Písku Jaroslav Jiřík.
Pro obyvatele a návštěvníky města je jistě příjemným zjištěním, že za unikátním nálezem nebudou muset do muzea. Po dokončení této etapy rekonstrukce Bakalářů budou památku obdivovat při každodenních procházkách lokalitou.
Autor projektu, architekt Karel Lapka, archeologové, zástupci města a dodavatele stavebních prací se již shodli na tom, že komora mohyly i další prvky budou zakomponovány do projektu.
„Komora mohyly bude přikryta sklem a osvětlena. Kromě toho bude možné si prohlédnout také středověkou studnu. Předpokládáme, že se stane vítaným obohacením turistické sezony,“ míní místostarosta Vojtěch Bubník (VPM).
Za dobrý nápad to označila Anna Habartová z Písku. „Lidé tak budou mít vzácný nález denně na očích,“ dodala.