„Dost nás to štve, ale víme, že je na tom hodně pravdy. Chybí tady potřebné vybavení, to je jedna věc. Ale jednu z hlavních příčin tohoto stavu vidíme v chování určité skupiny obyvatel,“ říká jeden z diskutujících na setkání Portyčáků se zástupci radnice.


Nahlas řekl to, o čem ostatní celou dobu diskutují u stolu. Špatnou pověst Portyče připouští i vedení města a potvrzují ji konkrétní fakta. Například ceny bytů jsou tady nejnižší v Písku a jedny z nejnižších v bývalých okresních městech na jihu Čech. To má za následek, že se sem stěhují sociálně slabší rodiny.


Město již dlouhodobě připravuje revitalizaci tohoto problematického sídliště. S projektem architekta Vladimíra Děrdy měli obyvatelé Portyče příležitost se seznámit na několika besedách.


Návrh projektu vznikal za jejich aktivní spolupráce. Na první schůzce dostali občané „bílé“ mapy sídliště, do kterých mohli zakreslit svoje představy o změnách a vzájemně je konfrontovat.


Vznikly tak konkrétní návrhy, kde by si lidé představovali dětské hřiště, kde parkoviště, kde zeleň chybí nebo naopak překáží. Výjimkou nebyly ani mezigenerační střety. Mladé rodiny chtějí hřiště pod okny paneláku, seniorům zase vadí křik dětí.


Návrhy a připomínky Portyčáků využil architekt Vladimír Děrda k přípravě projektu revitalizace sídliště. Jeho realizace je však finančně velmi náročná. Nyní je však šance, aby Portyč získala tvář daleko vlídnější ke svým obyvatelům. Pomoci mohou evropské peníze.


 „Revitalizace sídliště Portyč je součástí Integrovaného plánu rozvoje města Písku a na jeho realizaci požádáme o dotaci z operačního programu Unie. Můžeme získat až 150 milionů korun,“ uvedl Petr Jelínek z odboru rozvoje, investic a majetku města Písku.