Cenu týdeníku Ekonom v anketě Město pro byznys 2008 získal Humpolec, ale ani Písek nedopadl špatně.
V celorepublikovém žebříčku se umístil na 24. místě za Táborem (21. místo) a před Strakonicemi (26. místo). „V hodnocení kvality veřejné správy se na předních pozicích umístily radnice ve Strakonicích, Písku a v Českých Budějovicích,“ informovala šéfredaktorka týdeníku Ekonom Eva Hanáková.
„V první šestce se umístila hned čtyři města z Vysočiny. Dá se říct, že tato oblast je pro podnikatele do budoucna velmi zajímavá. Takových skrytých šampiónů ale najdeme v našem žebříku více a je zajímavé číst si jejich jména,“ zhodnotila výsledky prvního ročníku Města pro byznys Eva Hanáková.
Podnikatelům podává žebříček zajímavý obraz, jak si jednotlivá města stojí v pěti různých oblastech související s podnikáním. Zatímco jedna z nich ukazuje na vyspělost a strukturu podnikatelského prostředí, druhá hodnotí lákavost lokality z pohledu občanů jako potenciálních zaměstnanců. Třetí oblastí je místní situace na pracovním trhu a další naznačuje, jak si vedou ve svém hospodaření a spolupráci s podnikateli samotné radnice. Pátá oblast zahrnuje informace o cenových podmínkách v daném městě.
Celkové pořadí v žebříčku ovlivnily také výsledky průzkumu mezi podnikateli v jednotlivých městech. V rámci projektu Město pro byznys bylo osloveno okolo 11 tisíc podnikatelů, což z něj činí jeden z největších podnikatelských průzkumů v České republice.
„Pohled podnikatelů považujeme za velmi podstatný, proto bychom chtěli ocenit Velké Meziříčí, jehož podnikatelé jsou nejvíce spokojeni s podmínkami pro svoji činnost,“ doplnil Jiří Herzmann, ředitel výzkumné agentury Factum Invenio, která průzkum realizovala.