Stromy, traviny, květiny, uprostřed dřevěný altán, kde děti sledují nejen výklad učitelky, ale také pozorují ptáky na nedalekém pítku. Tak nějak bude vypadat jedna z hodin přírodopisu na písecké Základní škole E. Beneše.


Z uzavřené učebny to děti mají jen pár kroků do příjemného přírodního prostředí. Přitom nejde o dalekou budoucnost, ale o současnou realitu. Oáza rozmanitého života, nebo také, jak ji někteří říkají zahrada snů, již vzniká ve vnitrobloku školy.


„Já se nejvíc těším na kytičky. Chodím pomáhat babičce na zahradu a už jsem se naučila jak sázet malé rostlinky, aby dobře zakořenily,“ chlubí se desetiletá Magda z Benešovy školy.


Zahrada snů vyrůstá uprostřed vnitrobloku školního areálu a bude stát 940 tisíc korun. Autorem vítězného návrhu je písecký odborník ing. Jiří Ševčík.
„Unikátní zahrada vzniká díky dotaci 757 tisíc korun z programů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí, necelých dvě stě tisíc dofinancuje město,“ informovala místostarostka Písku Hana Rambousová.


Lesopark ve školním areálu bude sloužit pro výuku i odpočinek. Žáci mohou sledovat, co se v průběhu roku děje se stromy a keři, na kamenech soustředěných z okolí Písku budou studovat základy geologie a mineralogie. Úpravy a stavební práce se rozhodně nedotknou katalpy, vzácné trubačovité dřeviny, jejímž domovem je Severní Amerika a východní Asie.