Více než rok dojíždí Hana M. (29) z Bernartic do Milevska za prací. Je to pro ni nepříjemné, ale nic jiného nezbývá.

„V Bernarticích práce není. Pracuji na směny, takže jeden týden musím brzy vstávat, pak zase přijíždím domů pozdě. Po odpolední pro mě jezdí přítel. V noci už autobus nejezdí,“ vysvětluje. Dodává, že cestu zaměstnavatel nehradí. Měsíčně projede v průměru 500 korun.

Pro ženy žijící v obcích milevského regionu je těžší najít pracovní uplatnění než pro muže. Situaci neulehčilo uzavření milevského závodu Pleas Havlíčkův Brod.

Bez práce zůstalo 77 žen, které většinou dojížděly z okolí. To potvrzuje ředitelka píseckého úřadu práce Alexandra Zajíčková: „Ženy z obcí kolem Milevska mají problém s dojížděním, hlavně pokud mají děti a pracovaly by na více směn. Snažíme se zaměstnavateli, který umožní práci těmto klientkám, nabídnout výhody. Třeba ve formě příspěvků k platům na delší dobu. Je to individuální, příplatek je kolem pěti tisíc korun měsíčně po dobu jednoho až dvou let.“

Podle Zajíčkové by se situace mohla zlepšit ve chvíli, kdy se najde investor pro objekt bývalého Jitexu v Milevsku.

Pomoci se snaží i firmy v písecké průmyslové zóně. „Tito zaměstnavatelé mají s ČSAD domluvené svozové autobusy pro lidi z obcí v milevském regionu. Pokud jde o Faurecii, v případě, že časy svozu neodpovídají pracovní době zaměstnanců, nahradí je doprava mikrobusy,“ popsala personální ředitelka Faurecie Stanislava Stoklasová.