„Mezi dosavadními zájemci o koupi areálu byl ruský investor, jednáme také s jednou německou firmou, která má slévárny i v Maďarsku a Polsku. Zájem projevily i dvě písecké firmy,“ řekl včera ředitel podniku Mikuláš Morávek.
Strojírna byla nucena už před nedávnem propustit zaměstnance. První odcházeli v dubnu, největší skupina sedmi desítek lidí v červenci, pětadvacet jich odchází nyní.
„Pokud se podaří najít nového majitele, který tu zahájí výrobu, bude mít asi problém sehnat lidi. Ti, kteří už odešli, se ztěží vrátí zpátky,“ myslí si Jaroslav Král, jehož známý byl také dříve mezi pracovníky závodu a našel si jiné místo. Jak dodává, vinu na nezájmu lidí o práci v tomto závodě má i špatné pracovní prostředí slévárny.
Podle Mikuláše Morávka je jedním z důvodů klesajícího hospodářského výsledku a následného ukončení výroby zahraniční konkurence, která českou produkci vytlačuje z trhu. Vliv mají rovněž rostoucí ceny energií i materiálu. A svůj podíl má i nedostatek pracovníků.
Jak potvrdil Jiří Dráb, vedoucí trhu práce Úřadu práce v Písku, VOS patřil mezi zaměstnavatele, kteří trvale nabízeli volná pracovní místa. Zejména profese soustružník, frézař, slévač, ale i místa pro techniky. Neobsazená místa zčásti řešil zaměstnáváním cizinců.
VOS má dlouhou tradici která sahá až do roku 1912 a své počátky měla v Písku pod značkou Remar už v roce 1887