Organizátoři si pro tak mimořádnou akci vybrali Písek, protože nabídl široko daleko nejlepší podmínky pro uspořádání třídenní akce. Ať již jde o techniku, kapacitu areálu Letního kina, zanedbatelné vzdálenosti od centra, sousedství rozlehlého parkoviště, blízkosti Otavy a jejího fenoménu, co do atmosféry města vůbec.


„Písek je mi blízký i osobními vazbami. Je to přívětivé a dobře dostupné místo, v němž stojí za to vybudovat novou tradici špičkového evropského festivalu,“ uvedl Jiří Šimek z Bohemian Culture Group, jež má na starosti dramaturgii festivalu.


Bluegrass Jiřímu Šimkovi učaroval virtuozitou jeho muzikantů, akustickým stylem. „Mým oborem je blues a bigbeat, ale jakmile jsem bluegrass blíže poznal, ocenil jsem jeho kvality. Začal jsem se podílet na albech bluegrassových kapel jako hráč, aranžér a producent,“ říká Jiří Šimek, muzikant, který v roce 1981 emigroval do sousedního Německa.


„Venku jsem si kolem sebe vytvořil okruh skvělých muzikantů, které se mi do Čech, díky osobním kontaktům, podařilo nalákat vůbec poprvé. Obsazení festivalu bude proto skutečně unikátní a bude zážitkem jak pro publikum, tak pro samotné kapely. Ani ony si v této konkurenci nemají možnost jinde v Evropě zahrát,“ doplňuje Šimek.


Účast přislíbily nejlepší čistě bluegrassové kapely z Německa, Rakouska, Itálie, Švýcarska, Maďarska, Bulharska, Slovenska a dalších zemí.
Zážitkem bude jistě vystoupení Rüdigera Helbiga, ikony hry na banjo. Je autorem učebnice banja a každý, kdo se na tento nástroj kdy učil, Helbiga zná. Red Wine z Itálie zahrají v ČR poprvé a představí svého mandolinistu, který se pyšní titulem nejlepšího hráče Evropy. Maďarské Rodeo má zase mezi sebou mistra světa ve hře na foukací harmoniku.


A nejen to, banjista János Sándor je jedním z předních světových fyziků. Skvělého mandolinistu Helmuta Mittelmayera mají i rakouští Nugget. Black Bottom Shiffle Group je zase skvělou ukázkou typického bavorského bluegrassu.


Podle Jiřího Šimka se neztratí ani Češi: „Naše kapely udělaly za posledních deset let obrovský kvalitativní skok, je to právě díky možnosti cestovat, srovnávat, učit se.“


Z domácích formací se představí například Monogram, Reliéf, Petr Brandejs Band, Druhá tráva, Cop, Zelenáči a další.
Bohemian Bluegrass Festival bude třídenní, odehraje se od pátku 25. do neděle 27. července. Hrát se bude v letním kině v pátek od 14.00 do 22.30 hodin, v sobotu od 13.00 do 22.30 a v neděli od 13.00 do 21.30 hodin.


Zájemci do Písku mohou přijet autem – parkoviště s areálem těsně sousedí a jeho kapacita je dostatečná. Mohou přijet i autobusem, vlakem nebo po vodě – Otava je pro vodáky, milovníky bluegrassu, ideálním spojením. Všichni se mohou těšit na spojení kvalitní muziky a letní romantiky.