Rodina Plouharova přijela na dovolenou do Písku z Brna. Z města jsou nadšeni. To ale netrvá dlouho. Dobrý dojem jim kazí špatná možnost parkování.
„Písek je krásný, hlavně jeho historická část. Zaparkovat zde je ale těžké, obzvlášť když to tu dobře neznáte. Měli jsme od známých tip na parkoviště u kostela. Tam teď možnost není, protože se opravuje. Náměstí jsme objížděli třikrát, než se uvolnilo místo,“ komentuje situaci Zdeněk Plouhar.

Spolu s ním se většina řidičů shoduje, že snažit se zaparkovat na náměstí je o nervy. Písečtí raději chodí po městě pěšky.

Vladimíra Motl z Písku parkuje na Velkém náměstí tak, že jeho auto brání ostatním řidičům ve výjezdu z parkoviště. „Žena potřebovala do banky. Zaparkoval jsem tady a čekám na ni. Když bude třeba, tak se uhnu. Pokud nemusíme, do města autem nejedeme. Zvlášť přes léto, kdy přijíždí turisté je zaparkovat v centru ještě těžší,“ říká Motl.

Oba příběhy spojuje jediné. Stavební úpravy a zásahy na území města v době turistické sezóny.

Podmínky jsou momentálně ztíženy o to víc, že se opravuje parkoviště na Bakalářích a na Výstavišti. Rekonstrukce Výstaviště pokračuje druhou částí první etapy, která by měla skončit 30. října. „Až do 10. srpna navíc vjezd Svatotrojickou ulicí omezují práce na teplovodu,“ konstatoval včera Jaroslav Hrneček s odboru dopravy Městského úřadu v Písku.
Upozornil na to, že motoristé mohou odstavit své auto na již dokončené ploše u víceúčelové haly Elim. Vjezd je však ulicí U Výstaviště kolem bývalých Otavských kasáren.

Napjatá situace parkování se projevuje i ve větším množství prohřešků zjištěných strážníky městské policie. „Není to jen teď, kvůli opravám na Výstavišti a Bakalářích, ale i větším pohybem turistů.Všichni by chtěli parkovat co nejblíž k centru a to nejde,“ sdělil velitel strážníků Městské policie Písek, Jan Liška. Dodal, že za den rozdají stážníci v průměru deset až patnáct botiček a pokut za špatné parkování.

Placená parkoviště v Písku a sazby:

Velké náměstí:
prvních 30 minut – 10 Kč, první hodina – 30 Kč, druhá a další – 30 Kč
Alšovo náměstí:
prvních 30 minut – 10 Kč, první hodina – 20 Kč, druhá a další – 30 Kč
Jungmannova ulice:
prvních 30 minut – 10 Kč, první hodina – 20 Kč, druhá a další – 30 Kč
Komenského ulice:
prvních 30 minut – 5 Kč, první hodina – 10 Kč, druhá a další – 20 Kč
Fügnerovo náměstí:
prvních 30 minut – 5 Kč, první hodina – 10 Kč, druhá a další – 20 Kč


Provozní doba automatů na placených parkovištích:
pondělí – pátek: 8.00 – 18.00 hodin
sobota: 8.00 – 12.00 hodin

Monika Filipová