Osmnáctiletá studentka Barbora T. z Písku, nemusí čekat na prázdniny, aby si přivydělala. Celoroční brigádu našla za barem.
„Pracuji v nonstopu, kde mi zákazníci nechávají nejen dýžka, ale když se jim daří na hracím automatu, dají mi ze samé radosti z výhry klidně i tři stovky,“ líčí Barbora svou zkušenost.

Sezonní brigády nabízí rovněž podniky v průmyslové zóně. Náborová asistentka firmy Faurecia Hana Brožová říká: „Studenti se nám hlásí stále. Brigády ale vyhlašujeme spíše podle potřeby výroby. U nás mladí pracují hlavně ve skladu.“ Podle jejích slov dává podnik přednost spíše starším 18 let, aby mohli pracovat i na směny.

Starší to mají snažší

Její slova potvrzuje i Jiří Dráb z píseckého úřadu práce: „Dovolím si tvrdit, že u starších studentů nad osmnáct let by neměl být problém nějakou brigádu sehnat. Pro patnácti a šestnáctileté to bývá horší. Nemohou dělat všechno a celých osm hodin,“ říká.

O brigádníky dnes ale nouze není. Situaci ve společnosti Schneider Electric, přibližuje její personalistka Lucie Kratochvílová: „Nábory děláme od konce června stále. Už teď ale máme naplněný téměř celý srpen. Poptávka studentů naše požadavky překračuje o dvacet procent, všechny bohužel neuspokojíme.“

Podle jejích slov firma brigádníky vítá. Pomáhají podniku nahradit zaměstnance na dovolené. Nyní na montáži dělá ve Schneideru 80 studentů. „Dostávají šedesát korun na hodinu, za odpolední a noční směny mají příplatky,“ dodává personalistka.

Podle personalistů z průmyslové zóny mohou studenti využívat i svozové autobusy. Nemají sice zvýhodněné jízdné jako stálí zaměstnanci, ale linky umožňují i těm ze vzdálenějších míst se do práce bez problémů dostat.

Brigáda jako pomoc

Možnosti, kde si přilepšit ke kapesnému, jsou dnes pro mladé daleko rozmanitější než tomu bývalo. Petra Janíková z Vodňan třeba objíždí jihočeská města a prodává klíčenky vyrobené lidmi se zdravotním postižením.

„Z prodeje klíčenek jde osmdesát procent přímo sociálnímu zařízení, deset na provozní náklady a my, brigádníci, dostáváme zbývajících deset procent, to dělá tři koruny za prodaný kus.“ říká.

Brigády si dnes studenti nejčastěji hledají sami přímo u zaměstnavatelů. Ptát se ale chodí i na úřad práce, kde firmy vyvěšují své nabídky. Podle Jiřího Drába z úřadu práce je mezi studenty stále zájem o supermarkety a stavební firmy.

Radek Kočí, majitel stavební firmy ale říká: „Brigádníků máme omezený počet. Kluky bereme starší osmnácti let. Momentálně ale další nepotřebujeme.“