Cestovní pas má dobu platnosti deset let. Zhotovení nového dokladu trvá zhruba měsíc a stojí 600 korun.

Dnešní pasy jsou již biometrické, fotografie si žadatelé o pas na úřad nenosí. Podoba se snímá přímo na pasovém úřadu. Jednou z možností je i tzv. rychlopas. Je však více než dvakrát dražší.

„Pokud klient zjistí krátce před odjezdem na dovolenou, že mu pas propadl, nebo jeho platnost není dostačující pro zemi, do které cestuje, můžeme nabídnout zhotovení rychlopasu. Ten se však prodraží. Pro dospělého stojí 1500 korun. Platný je pouze půl roku, což do některých zemí, například do Egypta, nestačí,“ říká úřednice pasového oddělení Martina Kofroňová.

Proč do Egypta platí jen pasy na víc než půl roku nevěděla. „Zemí je víc. Průběžně se mění. Nám to ale nikdo nesděluje. My tu jen děláme pasy. Kam lidé jedou, nebo jaká jsou v té zemi pravidla, nás nezajímá,“ dodala Martina Kofroňová.

Kolářovi z Písku jedou na dovolenou za dva měsíce. „Nové podmínky pro cestování dětí jsme ještě nezjišťovali. Necháme si to naposledy. Teď děláme pasy,“ plánuje volno Martin Kolář, který přišel na pasový úřad pro nové doklady.

Rychlopasy jsou vyhotovené do patnácti dnů. Pokud klient opravdu spěchá, jsou na úřadě schopni jej udělat na počkání. Lepší je však vždy vyřídit si doklady včas .

„Jsou lidé, kteří slyšeli v televizi, že při vycestování do zemí Evropské unie nejsou třeba doklady, takže si s sebou nevezmou ani občanský průkaz. Problém mnohdy nastane až na recepci při ubytování,“ upřesnila Kofroňová a pokračuje: „Celí udivení chodí po návratu k nám, proč jsme je o tom včas neinformovali. My ale vydáváme jen doklady,“ dodává.

Veškeré informace a novinky o povinnostech, právech a podmínkách pobytu ve vybarné zemi se dají snadno zjistit na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Monika Filipová