„V píseckém muzeu jsme se leccos zajímavého dozvěděli. Expozice jsou opravdu úžasně připravené,“ chválí Prácheňské muzeum manželé Chvojkovi z Litoměřic a dodávají: „Máme dost času, není co dělat, když se ochladilo. Ale docela nám to vyhovuje. Lepší, než se jen tak povalovat na pláži u přehrady."

I tito turisté si z Písku jako suvenýr odvážejí také snímek z Kamenného mostu, v pozadí se sousoším. „Na váš most jsme se byli podívat krátce po povodni, když jel manžel přes Písek na služební cestu. Byla to velká spoušť. Ale je to krásně opravené, je to unikát,“ říká Jarmila Chvojková.

Jak ještě dodává, mrzí ji, že nemohli vidět pohádkové sochy z písku, když byly nové. „Zrovna jsme se dívali, jak odváží poslední zbytky. Místní lidé nám o tom vyprávěli. I o tom, že je někdo poničil. Pokud budeme moci, rádi se sem příští rok přijedeme znovu podívat. A také na ty sochy,“ doplňuje návštěvnice z Litoměřic.

Kamenný most, Prácheňské muzeum, Sladovna. To jsou největší taháky pro turisty.

Od začátku prázdnin muzeem prošlo téměř dvanáct stovek lidí. „V této době je hodně zajímá výstava Josefa Váchala o Šumavě a fotografie totemů,“ říká Irena Karvanová z Prácheňského muzea.

Návštěvníci města také obdivují novou Sladovnu. „Nechtěla jsem věřit tomu, že celý ten dům má plochu více než šest tisíc metrů čtverečních,“ směje se jedna z návštěvnic, Zdeňka Strouhalová. V tomto čase, každý víkendový večer je na nádvoří Sladovny hudební fontána.