Na základě předchozích jednání se jihočeští radní zabývali přípravnými pracemi na zpřístupnění památníku. Investice je odhadem 29 milionů korun.

„Kraj tím, že kancelář hejtmana připravila podklady k úpravám přístupových komunikací, splnil podmínky, ke kterým se zavázal. Další vývoj se bude odvíjet od rozhodnutí vlády o uvolnění potřebných financí a vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ upřesnil před koncem minulého týdne Jaroslav Jedlička, vedoucí kanceláře hejtmana.

Tato plánovaná investiční akce však nezahrnuje přemístění vepřína, jak romští aktivisté stále požadují. „Toto je od požadavku na odstranění vepřína oddělené, po jednání se zástupci Romů se v této fázi jedná o zpřístupnění a zkulturnění místa,“ dodal Jedlička.

„Skoro třicet milionů věnovat na asfaltku k památníku, kam přijede jednou za rok pár lidí klást věnce? To je vyhazování peněz! Našly by se jiné, potřebnější věci,“ rozčílil záměr obyvatele vesnice sousedící s Lety. „Moje jméno není důležité. Ale tak podobně by vám to řekli i ostatní,“ odmítl zveřejnění jména tento muž ve věku kolem pětapadesáti, který kolem památníku chodí často do lesa.

Na nevhodnou investici poukazuje také František Cacák z Orlíka nad Vltavou. „Komu bude tato komunikace sloužit? Kdo ji bude udržovat a opravovat?“ ptá se Cacák a připomíná, že už v roce 1999 rozhodla vláda o přidělení jednoho milionu korun na úpravu místa.

„Lidé se k památníku neradi veřejně vyjadřují,“ konstatovala rozvážně starostka Letů Blanka Hlavínová. Ví o tom, že se nějaké úpravy kolem památníku chystají. Podle jejích slov ale neví nic o tom, co schválili radní kraje.