Pokud se řekne Švejk, většině čtenářů knihy Jaroslava Haška se vybaví Putim. Obec tedy nemohli vynechat ze svého programu ani členové klubu velocipedistů Podšumavan z Českých Budějovic, kteří o víkendu uskutečnili již desátý, jubilejní cyklistický Memoriál Josefa Švejka.

Na starých kolech dorazili v pátek z Českých Budějovic do Heřmaně a v sobotu dopoledne do Putimi. S nimi přijel i vnuk Jaroslava Haška Richard, majitel penzionu v Lipnici, kde větší část Dobrého vojáka Švejka vznikla.

„Josef Švejk mého děda nemůže být bez Českých Budějovic a Putimi a naopak. S dědou je ale spojena ještě řada dalších míst tady, jako Ražice a Štěkeň,“ řekl Richard Hašek.

Význam Švejka pro Putim chtějí více zviditelnit také členové Sdružení Přátel Putimi, kteří usilují o zhotovení a umístění jeho sochy u mostu naproti pomníku, který připomíná povodeň v roce 2002. Chybí jim zatím maličkost, a to zhruba půl milionu korun, které se budou snažit získat ze sbírek a sponzorských darů.

„Vybraného máme i sochaře, je jím František Svátek,“ prozradil člen sdružení Václav Pixa. V Putimi přivítal velocipedisty místní představitel Švejka Miloslav Uhlík. „Já jsem nesmírně rád, že Švejk pořád žije a možná že stále intenzivněji. Zřejmě tento trend podporuje i zájem turistů ze zahraničí, kteří knihu Jaroslava Haška dobře znají,“ řekl Miloslav Uhlík, který se připojil k dekorování účastníků jízdy.