Toto číslo je nejnižší za posledních dvanáct měsíců. Nejvíce lidí bez práce bylo letos v lednu (1990), kdy zaměstnavatelé nepožadovali lidi na sezonní práce.

Zajímavé jsou údaje v porovnání nabídky a poptávky. „V současné době je na seznamu píseckého úřadu práce 273 volných míst pro obsluhy montážních linek, přitom zájem o tato místa není. Naopak například prodavačů v obchodech registrujeme 112 míst a zaměstnavatelé jich poptávají 54,“ uvedl v porovnání vedoucí oddělení ÚP v Písku Jiří Dráb.

K novým pracovním příležitostem přibyli prodavači v diskontní prodejně Plus v Písku, která byla před několika dny otevřena. Práci tam získalo kolem dvaceti lidí.

Zájem ze strany uchazečů o práci je také o vrátné, šatnářky, hlídače nebo uklízečky, ale takových míst je ve firmách málo.

Na druhé straně mají firmy problém obsadit některé profese. Už dlouhodobě k nim patří strojírenské obory, slévači, obsluhy linek.

Mezi firmy, které obtížně shánějí zaměstnance, patří VOS, Vodohospodářské strojírny a slévárny, větší množství pracovníků by potřebovala i společnost Faurecia nebo Aisin, karosáři, klempíři nebo opraváři chybí firmě Motor CZ Písek.