Vybavení na měření rychlosti projíždějících vozidel a pořízení záznamu z této situace má na Písecku pouze dopravní oddělení Policie ČR. Ve výbavě má tři radary, které jsou využívány při kontrolních akcích na různých místech okresu.

„Za překročenou rychlost jsem platil jen jednou, ještě před novou vyhláškou. Tehdy při výjezdu z Písku mi u benzinky naměřili pětašedesát. Ani jsem si tehdy vyšší rychlost neuvědomil. Právě jsem jel novým autem, a tak jsem ještě neměl řízení správně v rukách. To ale u policistů nebyla omluva, tak jsem musel sáhnout do peněženky,“ přiznal Jaroslav T. z Písku.

S měřením na silnicích tento řidič souhlasí. Někteří řidiči, jak řekl, jsou piráti silnic a povolenou rychlost absolutně nedodržují. V největší míře to platí pro motorkáře, kteří s nástupem jara stále častěji vyrážejí na silnice.

Písečtí strážníci radar ve své výbavě nemají. Tam, kde nejčastěji dochází k překračování rychlosti, je umístěn mobilní preventivně výchovný ukazatel rychlosti. Nejprve to bylo ve Zborovské ulici. Často docházelo k nebezpečným situacím, neboť přes silnici chodily děti do školy z horní části města a auta tudy skutečně projížděla nebezpečně rychle.

Nyní zde došlo k úpravě povrchu, uprostřed přibyl ostrůvek a nepřehlédnutelný přechod pro chodce. Měřič byl přestěhován na Strakonickou ulici, kde je situace obdobná.Přehledný úsek silnice, navíc svažitý terén. To řidiče svádí k vyšší rychlosti.

V Milevsku rozhodla o preventivním měření rychlosti projíždějících vozidel městská rada a loni v červnu byla podepsána smlouva se soukromou firmou, která zapůjčuje pro městskou policii mobilní radar.
Vedení města v tomto zařízení vidí velkého pomocníka v řešení dopravní situace a ve zvýšení bezpečnosti na silnicích v katastru města Milevska a jeho přilehlých obcích.

„Od doby, kdy začala městská policie v Milevsku toto zařízení používat, zcela znatelně se ve městě snížila rychlost vozidel. Měří se skutečně na místech, která jsou z hlediska bezpečnosti silničního provozu nebezpečná, především pro chodce nebo cyklisty,“ říká místostarosta Michal Polanecký, který má městskou policii na starosti. Jak dodal, radar si město jen zapůjčilo a je používán jen v určitých dnech, nepravidelně. Podle Polaneckého cílem není nachytat co nejvíce řidičů a nasbírat co nejvíce peněz, ale přispět k tomu, aby se po Milevsku jezdilo a chodilo bezpečně. V současné době je určeno deset měřicích stanovišť.

Na pořízení mobilního ukazatele rychlosti se dohodli také v Mirovicích, Orlíku nad Vltavou nebo v Bernarticích. „Na Táborské silnici, která je velice frekventovaná, si lidé stěžovali na rychlost aut. Navíc tady děti vycházejí ze školy. Co jsme pořídili měřič, je znát, že rychlost vozidel se snížila,“ potvrdil i bernartický starosta Pavel Souhrada.