Městské služby Písek se na základě mandátní smlouvy s městem starají o téměř 90 tisíc metrů komunikací pro pěší, což ročně stojí zhruba 890 tisíc korun. Město ale zdaleka nefinancuje úklid všech chodníků.

Dosud platí, že za úklid chodníků odpovídají majitelé přilehlých nemovitostí. To se jim nelíbí, zvláště když mají nemovitosti mimo své trvalé bydliště.
„Spravujeme několik domů soukromých majitelů. Na úklid najímáme specializovanou firmu, ale není to zrovna levná záležitost. Majitelům nemovitostí se každoročně vyšší náklady nezamlouvají a požadují, aby všechny chodníky uklízelo na své náklady město,“ shrnul zkušenosti majitel jedné z realitních kanceláří.

Chystaná novela silničního zákona by měla přenést odpovědnost za škody způsobené znečištěním chodníků na majitele komunikací, což jsou většinou obce. Těm se to v mnoha případech nelíbí a mají v tom i podporu Svazu měst a obcí ČR.

„Přineslo by nám to plno starostí a hlavně zvýšené finanční náklady. Pokud bude tato část novely silničního zákona schválená, musí následovat opatření, aby se změnilo rozpočtové určení daní,“ míní starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Zimní údržba komunikací stojí město Protivín zhruba 350 tisíc korun ročně. Zvýšené náklady na úklid chodníků, včetně připojených obcí, by šly například na úkor investic, a to Jaromír Hlaváč i starostové dalších obcí pokládají za neúnosné.

Také v Písku úklid všech chodníků městskými službami by znamenal zvýšené náklady. Místostarostka Písku Eva Veselá však pokládá návrh novely za krok správným směrem. Dosud náklady nesou majitelé sousedících nemovitostí, přitom chodníky využívají všichni občané.

„Město má možnost vyobchodovat zvýšené náklady různými cestami. Osobně bych službu zadala firmě, která nabídne nejnižší cenu. Náklad na tuto službu by měl být novou položkou v rozpočtu uhrazenou z daňových příjmů,“ uvedla Eva Veselá.

Čisté a v každém ročním období bezpečně schůdné chodníky jsou jednou z vizitek každé obce a zejména města. Kdo se však o chodníky má postarat, to je už dlouhá léta předmětem sporů a dohadů.

Podle včerejšího průzkumu Deníku je většině obyvatel Písku lhostejné, kdo se o chodníky bude starat, hlavně aby byly uklizené.