„V posledních dnech mě šokuje, jak ceny stouply. Mléčné výrobky, ale i suroviny k vaření, zelenina. Kupuji dětem hodně jogurty. Čím jsou dražší, tím jsou kvalitnější. Na nich nechci šetřit. Máslo, které také stojí hodně, nám vystačí maximálně na dva dny. Spočítejte si, kolik za něj zaplatím za měsíc,“ zlobila se pětatřicetiletá Jaroslava Zlámalová, když jsme se ptali lidí v obchodě, jak se vyrovnávají se zvyšováním cen.

Spočítali jsme. Konkrétně tato rodina jen za máslo, což je zanedbatelná část v nákupním košíku, vydá nejméně pětistovku. Spíš více.

I když se ceny v různých obchodech za stejné zboží liší, v souhrnu se skutečně rodinám životní úroveň snižuje. „Máme kupovat nekvalitní potraviny za méně, nebo si více vybírat a vydat více peněz za kvalitu?“ zamyslel se jeden ze zákazníků v píseckém supermarketu.

„Moji staří rodiče se s tím vyrovnávají ještě hůře,“ podotkl muž.
Tady právě v ten den měli v akci například 1 kg mouky „jen“ za 12,90. Jinak stojí kolem patnácti korun.