Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Jako první se o zavření závodu dozvěděli lidé v úterý při odpolední směně.
„S oznamováním jsme pokračovali ve středu při ranní směně. Nechtěli jsme lidi trápit výrobou, která by jistě vznikala s horší kvalitou. Také tak získali víc času na přemýšlení,“ odůvodnil ve středu na tiskové konferenci, kterou vedení francouzské společnosti svolalo, generální ředitel Lecotexu Michal Volejník.
Podle informací, které společnost prezentovala, bude o 564 zaměstnanců ze zrušených závodů v Táboře a Počátkách finančně postaráno až do konce letošního roku.

„Do konce srpna, kdy skončí výpovědní lhůty, budou všichni dostávat stoprocentní mzdu. Na začátku září pak všem vyplatíme čtyřměsíční odstupné. Tyto peníze poskytneme i těm, kteří sami během této doby najdou novou práci. Tím je motivujeme, protože vyplacené peníze jim pak poslouží jako úspora,“ řekla k finančnímu vypořádání personální ředitelka společnosti Stanislava Stoklasová. „Byl to šok, ale věřím, že nás firma nepodrazí a že tohle korektní jednání dodrží,“ vyjádřila se pro Deník jedna z propuštěných šiček, která závod opouští po 14 letech. Jméno neuvedla, firma pracovníkům s médii zakázala mluvit.

Peníze ale nejsou jedinou pomocí, kterou Faurecia nabízí. Připravila i metodické školení, jak se připravit na hledání nového uplatnění. Navíc všem nabízí práci v píseckém závodu nebo časem i v karvinském, který bude budovat. Na cesty do Písku vypravuje každodenní svozy mikrobusy. „Letos máme v Písku tři až čtyři sta volných míst. Lidé z Lecotexu budou mít při jejich obsazování přednost. Jsme připraveni hradit i náklady s přestěhováním nebo vyplácet příspěvek na ubytování,“ dodala personalistka.

V Táboře přišlo o práci 448 pracovníků, v Počátkách 162. Důvodů měla firma několik. „Čelili jsme vysokým tlakům na ceny, především ze severní Afriky a Číny. Naše hodinové sazby byly například třiapůlkrát vyšší než v Tunisku,“ upřesnil Volejník. Faurecia už konkurenci nestačila. Šití autopotahů tedy opouští a svůj rozvoj soustředí na autokomponenty z kovu a plastu.

„Věřím, že na míře zdejší nezaměstnanosti se to vůbec neprojeví. Téměř 180 propuštěných jsou totiž v Táboře cizinci. Firma lidem nabízí skutečně nadstandardní program, s jakým jsem se u nikoho nesetkal,“ vyjádřil se zástupce ředitele úřadu práce Vladimír Hort.