Jedná se o kauzuJiřího Sámka, který v srpnu 2006 zaútočil v Prácheňském muzeu na jihočeského hejtmana Jana Zahradníka. Ten přijel do Písku zahájit Mezinárodního folklorního festivalu.Ten přijel do Písku zahájit Mezinárodního folklorního festivalu.

Sámek zasáhl hejtmana minimálně jednou ranou vlastnoručně vyrobeným bejkovcem, údajně z býčího pohlavního orgánu. Odsouzený nazval útok „proláskovění“, protože ho provedl orgánem určeným k lásce. Předmět útoku se stane majetkem státu.

„Právě ztráta tohoto předmětu zřejmě Jiřího Sámka nejvíce bolela. Po celou dobu soudního jednání připomínal, že chce bejkovec vrátit, což není možné,“ řekla předsedkyně senátu Marie Cvachová. Jak dodala, obžalovaný se hájil tím, že ve sporu s úředníky neuspěl a usoudil, že nezbývá nic jiného, než fyzický trest. Hejtmana si vybral jako představitele úřednického stavu.

„V demokracii má pan Sámek právo nesouhlasit s rozhodnutím úředníků, ale je nepřípustné, aby nesouhlas dával najevo násilnickou formou,“ uvedl státní zástupce Petr Cigánek, který navrhoval trest vyšší, po vynesení rozsudku si vzal lhůtu na rozmyšlenou, ale s trestem souhlasí.

Osmapadesátiletý Sámek se odvolal. Cítí se poškozen úřady od roku 1999, kdy ho po rozvodu neuspokojila rozhodnutí o majetku i svěření dětí do péče matky. Viní úřady od písecké radnice až po kancelář prezidenta. Řešením je prý založení vlastní politické strany.