Okolí Orlické přehrady je pravým rájem pro tuzemskou dovolenou. Příroda s krásnými lesy a řada památek v okolí přivádí do „brány jižních Čech“ klientelu, která se ráda vrací na stejná místa.

„Objevují se noví lidé, ale řekl bych, že z osmdesáti procent jezdí stálí hosté, kteří se tu setkávají s přáteli už řadu let,“ říká Jaroslav Zelenka, provozovatel kempu Radava u Orlické nádrže. To potvrzuje i Pavel Štědronský, jeho kolega z protilehlého břehu jezera, kde se stará o kemp Velký Vír.
V hlavní roli počasí

„Ročně k nám zavítá kolem dvou tisíc lidí. Je to ale různé. Jsou výkyvy v návštěvnosti, které neovlivníme. Hlavně zhoršené počasí, nebo naopak velké teplo, kdy se přemnožují sinice,“ tvrdí Štědronský.
Vrásky na čele provozovatelům kempů způsobují v parných létech právě přemnožené sinice. Oba dva provozovatelé kempů se shodují na jednom. Dokud nebudou mít obce v blízkosti přehrady kvalitní kanalizační systémy a čističky, budeme se s tímto problémem potýkat stále.

Problémem jako obvykle jsou peníze, které by obce ležící na levém i pravém břehu Otavy a Vltavy, mohly investovat na obnovu kanalizací a čističek. Určité vyhlídky se rýsují na břehu levém, a to ve svazku obcí Severního Písecka, který se tímto problémem zabývá.

Kempy lidi stále táhnou, zpočátku sezony spíše rybáře a turisty v karavanech, později stanaře.

Veřejné tábořiště, chatová osada Podolsko, která je v majetku obce Podolí I, oficiálně zahájuje sezonu 15. května a končí 15. září. Ale už v sobotu se sem na pláž pod chatkami sjeli majitelé člunů a lodí. Letos poprvé vyjeli na vodu. Mezi nimi i Jiří Mašek z Brna.

„Tady jsem letos už asi po padesáté. Proč? Líbí se mi tady,“ říká stručně Jiří Mašek. Na zahájení sezony přijel se svými kamarády a po menších úpravách na vodu poprvé spustili u nás patrně nejmodernější člun, který si nechal vyrobit až v Itálii.