Nedávná hromadná nehoda na dálnici D1, patrně největší v historii, za pár dní nato podobné neštěstí v Rakousku. U nás se naštěstí obešla bez obětí. Ať už důvody byly jakékoli, lidé z obavy z takovéto mimořádné situace si kladou otázku: Jsme na podobnou situaci také u nás v kraji připraveni? Co kdyby k něčemu podobnému došlo na nedávno dokončené přeložce v blízkosti Písku, kde řidiči rovněž velmi často překročí povolenou rychlost.
„Je vypracován traumatologický plán, a to jak pro celý kraj, tak i pro jednotlivá oblastní střediska. Jsou v něm zahrnuty jak zdravotnická pomoc, tak i povinnosti hasičů nebo policie. Na místo by vyjela vozidla i mimookresní. Každý kraj má jeden vrtulník, k dispozici bych jich mohlo být šest,“ vylíčil stav připravenosti Vratislav Němeček.
Jak poznamenal, v kraji jsou tři centra, Strakonice, Tábor a České Budějovice, kde pro hromadná neštěstí mají vybaveno jedno speciální vozidlo. „Je to v podstatě stejný systém, jaký fungoval na D1,“ dodal Němeček.
Jihočeský kraj má pětačtyřicet stálých kmenových lékařů záchranné služby. Po dvou slouží v Písku, ve Strakonicích a v Příbrami, jeden v Milevsku. Jak upřesnil ředitel záchranné služby, dojezdový čas lékařů je přibližně do dvaceti minut, v kratším čase může být na místě vrtulník.
V příštím měsíci je plánováno jedno z dalších krajských společných cvičení v tomto systému, zaměřené právě na hromadná neštěstí. Na Strakonicku to tentokráte bude srážka vlaků.