„Poté co jsme se přistěhovali do Písku, obcházela jsem ordinace a sháněla zubaře. Povedlo se to až poněkolikáté, kdy se nade mnou jeden doktor slitoval, ošetřil mě bolavý zub a pak vzal do evidence,“ řekla Jarmila Přibylová.

Je to v posledních letech častá zkušenost. Stejnou nebo podobnou zažili jistě i další lidé. Zubaři mají plno. Někteří už navíc přesluhují svůj odchod do důchodu.

„Ne že bychom další pacienty nechtěli přibrat. Ale už bychom to nezvládli. Pokud některý z kolegů přijme dalšího pacienta do trvalé péče, je to už na úkor ostatních,“ popisuje neradostnou situaci v tomto oboru stomatolog Pavel Buček, který zároveň zastupuje okresní stomatologickou komoru. „Takový stav trvá už několik let, podobně jsou na tom ale i praktičtí lékaři. Nepomáhá, že na to stále poukazujeme,“ říká písecký lékař.

Podle jeho názoru problém tkví už v přípravě budoucích lékařů. Ve školství. Není dostatek peněz na kvalitní vybavení k výuce. „Ne že by studenti neměli zájem, ale pokud vím, loni z pěti set žádostí přijali ke studiu padesát mladých,“ konstatoval Pavel Buček. Na fakultě studují i zahraniční studenti finančně podporovaní různými fondy, kteří po absolvování školy odejdou do svého domova.

Podobně se na věc dívá i další zubní lékař Jiří Boček. „Většinou si pak pacienti stěžují na dlouhé lhůty. U nás doba od objednání je asi tři týdny, v jiných ordinacích ale ještě déle,“ podotkl Jiří Boček.

Také on připomenul nutnost řešit tento problém už v samém počátku, ve větších možostech přípravy na povolání.

Jak ještě poznamenal Pavel Buček, problémů je sice ve zdravotnictví víc, ale základní příčinu vidí v naší politické reprezentaci. Ta řeší méně závažnější problémy a ty nejpodstatnější odsouvá.