Vúterý osmnáctého března zatáhnou poprvé v letošním roce pracovníci Školního rybářství Protivín sítě, aby dodali ryby na velikonoční trh. Převážně kapři budou pocházet z rybníku Tvrzský nedaleko bažantnice v Radanech.

„Snažíme se oddálit první jarní výlov na co nejpozdější dobu, aby byla tržní ryba určená pro velikovoční trh co nejčerstvější,“ řekl ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek.

Podle jeho slov by měly Velikonoční svátky odstartovat hlavní výlovy násadových ryb a jejich vypouštění do chovných rybníků.
„Důležité je, aby už byla voda náležitě teplá pro vznik přirozené potravy a neméně důležitý je rovněž dostatek vody,“ uvedl dále ředitel Václav Šrámek.
Jak dodal , letošní zima byla stejně jako loňská na vláhu poměrně skoupá. Nebyl sníh, a tak musí rybáři spoléhat hlavně na jarní srážky. Protivínští rybáři pak zdržují vysazování násady do hlavních rybníků také z ekonomickýczh důvodů.

V teplejší vodě je více přirozené potravy, která dodává rybám bílkoviny, které vyvažují přikrmování obilovinami, a takový výkrm je nejefektivnější.
Při současných vysokých cenách obilovin znamená nevyrovnané krmení jejich plýtvání, které si rybáři nemohou dovolit.
Koruna vůči euru posílila, a to negativně zasáhlo ty firmy, které jsou závislé na vývozu svých produktů. Pro rybáře, kteří exportují přibližně dvě třetiny své produkce, to tedy znamená výrazně meší zisk.


„Abychom ale jen nenaříkali. Ekonomicky příznivá byla pro nás zima. Rybníky dlouhodobě nezamrzaly, nebylo třeba nasazovat aerační techniku, a tak jsme mohli dělat jiné práce a ušetřit třeba na elektřině,“ uvedl dále ředitel Šrámek.

Na druhé straně ale upozornil na skutečnost, že po většinu zimy nezamrzlé rybníky byly prostřeným stolem pro přetahující kormorány a ryby se pořádně takzvaně neuložily. I v zimních měsících byly převážně v pohybu, a to je dost oslabilo.

Pokud ale bude dostatek vody a včas přijde i teplo, nemusí se rybáři ničeho moc obávat. Přes zimu k žádným výrazným úhynům nedošlo a i současný zdravotní stav násady je uspokojivý.