Obyvatelé a návštěvníci města se již v příším týdnu dočkají návratu chybějící sochařské výzdoby na Kamenném mostě. Do sousoší Kalvárie se vrátí dřevěný kříž s korpusem Krista, který do řeky Otavy smetl loňský lednový orkán Kyrill.

„Půjde ale o kopii, originál bude uložen ve Sladovně. Při rozhodování radní vycházeli z toho, že i ostatní sochařská výzdoba je již nahrazena kopiemi a originály jsou zatím uloženy ve Svatotrojickém kostele. Druhým důvodem je ochrana před vandaly a povětrnostními vlivy,“ vysvětlil Martin Zeman z odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Písku.

Podle informací památkáře je kříž součástí sousoší Kalvárie z 18. století. Vlastní kříž je však mladší. Korpus Krista, poslední originál ze všech plastik na mostě, byl zhotoven cínařem Václavem Hanzlem a vysvěcen v roce 1791.

V tomto týdnu se pražský restaurátor Robert Ritschel, jeho asistent Jan Holub a restautátor – truhlář František Kratochvíl postarali o poměrně náročné odstranění zbytků původního kříže z mostu, kamenný sokl vyčistili a připravili pro osazení nového kříže.

Robert Ritschel se na základě výsledků výběrového řízení také postaral o restaurování originálu a výrobu kopie kříže a korpusu Krista. Město za to zaplatilo 538 tisíc korun.

„Při restaurování kříže byl objeven igelitový obal a v něm pamětní spis, vložený sem při poslední opravě v roce 1959. Pouzdro mimo jiné obsahovalo strojopis materiálu ze zasedání rady MNV a list sochaře Karla Vlačihy o průběhu restaurování kříže v roce 1899,“ připomněl Martin Zeman.

Osazení kopie kříže na národní kulturní památku se uskuteční v úterý a ve středu. Ve čtvrtek krátce po 9. hodině může veřejnost sledovat slavnostní uložení nového pamětního spisu.

„Bude například obsahovat denní tisk, Zpravodaj města Písku, Písecký kulturní přehled, složení rady a zastupitelstva. Dále tu bude souhrnná informace o dění ve městě a o obyvatelích,“ uvedla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Ludmila Koštová.