Mnozí lékaři varují: „Rádi bychom postupovali stejně jako v Německu, Skotsku či v některých státech USA, kde už kožní lékaři dali impuls k zákazu návštěv solárií pro jedince do osmnácti let.“

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

Jako každoročně před létem se nejvíce řeší otázka, zda je solárium vhodné či ne.

„Já osobně říkám, že ano. Solárium aktivuje tvorbu vitaminu D, posiluje imunitní a nervový systém, a hlavně ho lze využít na předopálení kůže, k vyvolání pigmentace kontrolovatelně, čímž se zesílí rohovitá vrstva pokožky, která nás chrání před slunečním zářením a před spálením,“ říká Eva Hodíková, majitelka solárního studia v Písku.

Spálit se člověk může samozřejmě i v soláriu, záleží na jeho obsluze, která musí znát fototypy lidí, a podle nich správně určit dobu opalování. Ta je u každého člověka jiná, a i počet opalování jako příprava před letním sluncem se liší.

„Většinou stačí pět až deset návštěv. Důležité jsou i ochranné brýle, solární kosmetika a dodržování zásad opalování,“ pokračuje Eva Hodíková. „Pokaždé kroutím hlavou nad lidmi, kteří se bojí solária z důvodu vzniku rakoviny kůže. Raději jedou na čtrnáct dní na jih Evropy k moři, kde se opakovaně spalují a nepoužívají ani žádný krém s ochranným faktorem, a nebo mají krém s tak nízkým faktorem, že jeho účinnost je téměř nulová. Rakovina kůže totiž vzniká hlavně z předávkování slunečním zářením a při opakovaném spalování pokožky,“ říká Eva Hodíková.

Do solária by neměli chodit lidé s fototypem číslo jedna, lidé s dědičným onemocněním kůže, děti, lidé s velkým počtem pigmentových znamének nebo ti, co při léčbě oparů a dalších onemocnění používají určité druhy léků.

„Já chodím do solária proto, abych předešla solární alergii,“ říká Jana Novotná z Písku.

A co solária s kombinací se sluncem? Pigmentace je proces, který trvá až dvaasedmdesát hodin. Proto se do solária nesmí chodit dva dny po sobě a také jej nelze kombinovat se sluncem. „Po opalování v soláriu je třeba alespoň jeden den pauzy, než se půjdeme slunit ven. Zabráníme tak nekontrolovatelnému spálení kůže,“ varuje Eva Hodíková.

V poslední době byly kontrolami zjištěny velké nedostatky v některých soláriích. Měly nekvalitní trubice ve strojích. Byla odhalena solária, která nesplňují přísné normy Evropské unie. Ta určuje maximální intenzitu záření v soláriích tak, aby opalování bylo bezpečnější. Jak tedy poznáme, zda studio, které navštěvujeme, opravdu splňuje nové podmínky?

„Každá provozovna, jež už byla zkontrolována, obdrží protokol o výsledku kontroly, který pak může poskytnout k nahlédnutí. Provozovna, která ještě zkontrolována nebyla, by ve vlastním zájmu měla mít k nahlédnutí certifikát o zakoupených trubicích. V našem studiu můžeme lidem nabídnout obojí, protože kontrola je za námi,“ vysvětluje Hodíková.

A co děti, mohou navštěvovat solária? Evropská unie nedoporučuje solárium pro děti do osmnácti let. U nás zatím platí hranice patnácti let. „Kůže dětí se vyvíjí a je velmi citlivá. Znamená to ale i zvýšenou pozornost při opalování na slunci. Děti musíme mazat prostředky s vyšším faktorem než sebe,“ zdůrazňuje majitelka solária.

Jak se tedy k opalování v soláriích stavět? Každý člověk si musí sám rozhodnout, zda je pro něj solárium vhodné či ne. Někteří lidé načerpají potřebnou dávku slunečního záření na letních dovolených, jiní navštěvují celoročně solárium.

„Jsou lidé, kteří se opalují mírně v létě na slunci a v soláriu několikrát za zimu, někdo nevyhledává sluneční paprsky vůbec. Já říkám: „Jedna sklenička vína několikrát do týdne je zdraví prospěšná, když si ale dáme každý den litr, nic dobrého nás nečeká. Všeho s mírou!“ dodala Hodíková.