VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od městského ostrova k letní plovárně

Písek – Ještě než se vydáme od městského ostrova proti proudu Otavy, zastavme se u lávky, která v těchto místech spojuje oba břehy řeky Otavy.

4.8.2010
SDÍLEJ:

Letní plovárna U Václava v Písku otevřená v roce 1935.Foto: Foto: Archiv F.Kofroně

Původně byla dřevěná a před příchodem zimy se rozebírala. Jinak totiž hrozilo nebezpečí, že ji zničí jarní ledová dřenice.

 Rozebírací lávka zde určitě stála v roce 1837, zaznamenává ji první katastrální plán města pořízený v tomto roce. Stálá lávka s betonovými pilíři a železnou konstrukcí spojuje oba břehy od konce dvacátých let minulého století.

Po lávce chodily už celé generace Písečanů na ostrov za zábavou i odpočinkem. Ale jak zaznamenávají Lubor Ludvík a Jiří Prášek v knize Písecké ulice, ne vždy to bylo příjemné prostředí: „V dobách, kdy se o ekologii téměř nic nevědělo, vypouštěli z blízkého Měšťanského pivovaru splašky a místo u ústí Mehelnického potoka těšně u ostrova nebylo u píseckých občanů příliš oblíbené.“

Kousek od lávky na levém břehu Otavy je zimní stadion. Umělá ledová plocha se zde začala budovat v roce 1957 v tehdejší akci „Z“ a první bruslaři a hokejisté se po ní projeli 30. prosince 1965. O dvanáct let později začala rekonstrukce stadionu ukončená v roce 1982 zastřešením a celkovým uzavřením areálu.

Kurty a loděnice
V sousedství zimního stadionu je tenisový areál, jehož počátky sahají do let 1909 až 1913. Sportovní klub Písek, který vznikl sloučením Bruslařského klubu, Lawn – tenisového klubu a studentských sportovních kroužků, vybudoval tenisové dvorce, včetně dámské a pánské klubovny.

V roce 1922 se v sousedství tenisových dvorců konala Jihočeská živnostensko – průmyslová a hospodářská výstava. O dva roky později Sportovní klub jeden z výstavních pavilonů koupil, což mu umožnilo rozšířit klubové místnosti o bufet, společenskou místnost a byt správce.

Zájemců o tenis v Písku rychle přibývalo a tak začátkem třicátých let klub postupně vybudoval další čtyři kurty s potřebným hygienickým zázemím směrem k železniční trati.

U řeky nemohla samozřejmě chybět loděnice. Postavila ji zde v druhé polovině šedesátých let minulého století tehdejší TJ Jiskra Písek.

Mnozí obyvatelé Písku si jistě pamatují, že ještě v sedmdesátých letech minulého století prostor mezi loděnicí a železniční tratí patřil armádě. Od jara do pozdního podzimu zde v jakémsi stanovém městečku přebývali vojáci.

Vojáci se na ploše, kde jsou dnes sportoviště, pravidelně objevovali i za druhé světové války. Učitelka gymnázia Blanka Zemanová připomíná ve své knize Písecké procházky pro začátečníky a pokročilé, že u železnice na Wassweplatzu vždy velkou parádou za protektorátu cvičila německá armáda.

Dva mosty
Břehy řeky Otavy v těchto místech spojují hned dva mosty. Základní kámen k tomu železničnímu byl položen 26. července 1874 a představitelé města do něj uložili pamětní listinu s pozdravem budoucím generacím.

Silniční most, který nese jméno básníka a spisovatele Fráni Šrámka, je mnohem mladší. Byl vybudován jako součást silničního obchvatu města Písku a měl odlehčit Novému mostu, který byl do té doby pro auta jedinou spojnicí mezi oběma břehy řeky Otavy. Most byl slavnostně uveden do provozu v roce 1990.I prostor za oběma mosty patří sportovištím, je zde fotbalový a lehkoatletický stadion, při jehož otevření nechyběly ani takové hvězdy lehkoatletického nebe, jako oštěpař Jan Železný nebo běžkyně Jarmila Kratochvílová.


Papírna a plovárna
Ještě než se projdeme po Zátavském nábřeží, zastavme se u objektu, u kterého je dnes dětské dopravní hřiště. U václavského jezu tady někdy v šestnáctém století stával mlýn a potom zde byla papírna.

Podle informací, které uvádí archeolog Jiří Fröhlich v knize Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem, zde byl mlýn už před rokem 1547 a vlastnil ho Jan Hamák. Naposledy se mu podle majitele říkalo Skuhrův mlýn. V roce 1880 byl přestavěn na papírnu, která vyráběla lepenku a slaměný papír.

Papírnu značným nákladem a až za neuvěřitelně krátkou dobu vybudoval podnikatel Marek Spitz. 18. dubna 1880 požádal o povolení stavby a již 19. prosince téhož roku oznámil zahájení provozu. O čtyři roky později zde podle některých pramenů pracovalo už 47 dělníků.

V období první republiky Mark Spitz továrnu prodal firmě Jihočeské papírny, která sortiment rozšířila o kancelářský a balící papír a papír pro knihtisk.
V době krize ve třicátých letech minulého století papírna, jako první fabrika v Písku, zkrachovala. Výroba zde už nikdy nebyla obnovena. V padesátých letech nechalo město objekt zbourat. Vyrostl zde autoareál Svazarmu, dnes je zde v provozu dětské dopravní hřiště.

Zátavské nábřeží patří k nejkrásnějším a také nejklidnějším lokalitám v Písku a už si dnes jen můžeme představovat, že právě tady před mnoha staletími pilně pracovali rýžovníci, aby z písku řeky Otavy získaly zlatá zrníčka. Pojmenováno bylo podle vesnice Zátaví. Většina domů pochází z let 1880 až 1913, pouze dva jsou z dvacátých let a jeden z roku 1975.

Dnešní putování zakončíme na letní plovárně U Václava. Její částečný provoz byl zahájen 15. června 1935 a říkalo se jí písecký Barrandov. Postavilo ji k tomu účelu založené Lázeňské družstvo nákladem téměř půl milionů korun za vydatné finanční podpory spořitelny, Měšťanského pivovaru a dalších dárců. Pláž plovárny se brzy stala velmi vyhledávanou, protože před západními a severními větry ji chránily Svatováclavské skály.

Autor: Libuše Kolářová

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Sportovní hvězdu čtenářů Píseckého deníku

Hlasujte v anketách o sportovní hvězdu a nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku.

ANKETA: Zvolte Nejoblíbenější sportovní klub čtenářů Píseckého deníku

Horská služba zachránila běžkaře, pomoc volal přes aplikaci Záchranka

Šumava - Německého běžkaře v terénu u státní hranice dnes 18. února odpoledne zachraňovali členové Horské služby přes perfektně fungující aplikaci Záchranka.

Sokolky nestačily na Zoru

Písek - Do obloukové haly v sobotu odpoledne zavítaly házenkářky olomoucké Zory, které se v rámci 18. kola MOL ligy střetly s domácím výběrem Vladislava Jordáka.

Kovářovem prošel maškarní průvod v čele s medvědem

Kovářov - Ve středu 14. února se konala v Kovářově již po šestnácté obchůzka s medvědem, kterou uspořádala společnost Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových ve spolupráci s národopisným souborem Kovářovánkem.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT