VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od městského ostrova k letní plovárně

Písek – Ještě než se vydáme od městského ostrova proti proudu Otavy, zastavme se u lávky, která v těchto místech spojuje oba břehy řeky Otavy.

4.8.2010
SDÍLEJ:

Letní plovárna U Václava v Písku otevřená v roce 1935.Foto: Foto: Archiv F.Kofroně

Původně byla dřevěná a před příchodem zimy se rozebírala. Jinak totiž hrozilo nebezpečí, že ji zničí jarní ledová dřenice.

 Rozebírací lávka zde určitě stála v roce 1837, zaznamenává ji první katastrální plán města pořízený v tomto roce. Stálá lávka s betonovými pilíři a železnou konstrukcí spojuje oba břehy od konce dvacátých let minulého století.

Po lávce chodily už celé generace Písečanů na ostrov za zábavou i odpočinkem. Ale jak zaznamenávají Lubor Ludvík a Jiří Prášek v knize Písecké ulice, ne vždy to bylo příjemné prostředí: „V dobách, kdy se o ekologii téměř nic nevědělo, vypouštěli z blízkého Měšťanského pivovaru splašky a místo u ústí Mehelnického potoka těšně u ostrova nebylo u píseckých občanů příliš oblíbené.“

Kousek od lávky na levém břehu Otavy je zimní stadion. Umělá ledová plocha se zde začala budovat v roce 1957 v tehdejší akci „Z“ a první bruslaři a hokejisté se po ní projeli 30. prosince 1965. O dvanáct let později začala rekonstrukce stadionu ukončená v roce 1982 zastřešením a celkovým uzavřením areálu.

Kurty a loděnice
V sousedství zimního stadionu je tenisový areál, jehož počátky sahají do let 1909 až 1913. Sportovní klub Písek, který vznikl sloučením Bruslařského klubu, Lawn – tenisového klubu a studentských sportovních kroužků, vybudoval tenisové dvorce, včetně dámské a pánské klubovny.

V roce 1922 se v sousedství tenisových dvorců konala Jihočeská živnostensko – průmyslová a hospodářská výstava. O dva roky později Sportovní klub jeden z výstavních pavilonů koupil, což mu umožnilo rozšířit klubové místnosti o bufet, společenskou místnost a byt správce.

Zájemců o tenis v Písku rychle přibývalo a tak začátkem třicátých let klub postupně vybudoval další čtyři kurty s potřebným hygienickým zázemím směrem k železniční trati.

U řeky nemohla samozřejmě chybět loděnice. Postavila ji zde v druhé polovině šedesátých let minulého století tehdejší TJ Jiskra Písek.

Mnozí obyvatelé Písku si jistě pamatují, že ještě v sedmdesátých letech minulého století prostor mezi loděnicí a železniční tratí patřil armádě. Od jara do pozdního podzimu zde v jakémsi stanovém městečku přebývali vojáci.

Vojáci se na ploše, kde jsou dnes sportoviště, pravidelně objevovali i za druhé světové války. Učitelka gymnázia Blanka Zemanová připomíná ve své knize Písecké procházky pro začátečníky a pokročilé, že u železnice na Wassweplatzu vždy velkou parádou za protektorátu cvičila německá armáda.

Dva mosty
Břehy řeky Otavy v těchto místech spojují hned dva mosty. Základní kámen k tomu železničnímu byl položen 26. července 1874 a představitelé města do něj uložili pamětní listinu s pozdravem budoucím generacím.

Silniční most, který nese jméno básníka a spisovatele Fráni Šrámka, je mnohem mladší. Byl vybudován jako součást silničního obchvatu města Písku a měl odlehčit Novému mostu, který byl do té doby pro auta jedinou spojnicí mezi oběma břehy řeky Otavy. Most byl slavnostně uveden do provozu v roce 1990.I prostor za oběma mosty patří sportovištím, je zde fotbalový a lehkoatletický stadion, při jehož otevření nechyběly ani takové hvězdy lehkoatletického nebe, jako oštěpař Jan Železný nebo běžkyně Jarmila Kratochvílová.


Papírna a plovárna
Ještě než se projdeme po Zátavském nábřeží, zastavme se u objektu, u kterého je dnes dětské dopravní hřiště. U václavského jezu tady někdy v šestnáctém století stával mlýn a potom zde byla papírna.

Podle informací, které uvádí archeolog Jiří Fröhlich v knize Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem, zde byl mlýn už před rokem 1547 a vlastnil ho Jan Hamák. Naposledy se mu podle majitele říkalo Skuhrův mlýn. V roce 1880 byl přestavěn na papírnu, která vyráběla lepenku a slaměný papír.

Papírnu značným nákladem a až za neuvěřitelně krátkou dobu vybudoval podnikatel Marek Spitz. 18. dubna 1880 požádal o povolení stavby a již 19. prosince téhož roku oznámil zahájení provozu. O čtyři roky později zde podle některých pramenů pracovalo už 47 dělníků.

V období první republiky Mark Spitz továrnu prodal firmě Jihočeské papírny, která sortiment rozšířila o kancelářský a balící papír a papír pro knihtisk.
V době krize ve třicátých letech minulého století papírna, jako první fabrika v Písku, zkrachovala. Výroba zde už nikdy nebyla obnovena. V padesátých letech nechalo město objekt zbourat. Vyrostl zde autoareál Svazarmu, dnes je zde v provozu dětské dopravní hřiště.

Zátavské nábřeží patří k nejkrásnějším a také nejklidnějším lokalitám v Písku a už si dnes jen můžeme představovat, že právě tady před mnoha staletími pilně pracovali rýžovníci, aby z písku řeky Otavy získaly zlatá zrníčka. Pojmenováno bylo podle vesnice Zátaví. Většina domů pochází z let 1880 až 1913, pouze dva jsou z dvacátých let a jeden z roku 1975.

Dnešní putování zakončíme na letní plovárně U Václava. Její částečný provoz byl zahájen 15. června 1935 a říkalo se jí písecký Barrandov. Postavilo ji k tomu účelu založené Lázeňské družstvo nákladem téměř půl milionů korun za vydatné finanční podpory spořitelny, Měšťanského pivovaru a dalších dárců. Pláž plovárny se brzy stala velmi vyhledávanou, protože před západními a severními větry ji chránily Svatováclavské skály.

Autor: Libuše Kolářová

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přes internet prodával zboží, které neodesílal

Ilustrační foto

Už nejsou mezi námi

Cestou z diskotéky přišel o telefon

Písek, Čimelice - Mladík se vracel autobusem do Písku. Poté musel počítat ztráty.

V kovářovské škole opět chodily Lucky

Kovářov - Adventní období je bohaté na lidové tradice a tak se i letos uskutečnila v kovářovské škole Obchůzka Lucek, a to v pondělí 11. prosince (svátek sv. Lucie připadá na 13. prosinec).

V Paměticích byla Mikulášská nadílka

Pamětice - V neděli 10. prosince se v pohostinství Na Skalce v Paměticích uskutečnila Mikulášská nadílka.

Z Mirotických stromů zmizelo jmelí

Mirotice - Symbol Vánoc kdosi ořezal z městských stromů a způsobil několikatisícovou škodu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT