Současné teplé počasí na Písecku i v celé republice vyhovuje jak lesní zvěři, tak i ptákům. Naopak pro včely je nebezpečné.

„Zvěř krmíme, ale když je takové teplo jako teď, nebere z krmelce tolik potravy,“ informoval Antonín Konfršt z Vyšší odborné školy lesnické a Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga Písek.

„Pro zvířata je toto počasí celkem výhodné, protože mají dostatek potravy. Na druhou stranu problémem může být její malá pestrost, protože velká část zemědělců se soustřeďuje hlavně na řepku,“ doplnil Konfršt.

Teplé počasí může pomoci snazšímu šíření chorob mezi kopytníky, jako jsou srnci nebo jeleni, ale k rozmnožování je nenutí.

Ptákům teplo svědčí

Postupné oteplování planety je patrné i na Písecku, ptáci odsud kvůli prodlužujícímu se teplému období odlétají později.

„Teplo se obecně projevuje na tazích ptáků. Snad všichni od nás odlétají později než dříve. Bádají nad tím týmy vědců po celém světě,“ vysvětlil Jiří Šebestian, zoolog Prácheňského muzea v Písku. „Ještě v listopadu vylétal hmyz, viděl jsem pakomáry. To mohlo ptákům pomoci, protože měli dostatek potravy, mohlo přežít více mláďat. Na druhou stranu, stačí měsíc, kdy budou velké mrazy, a úmrtnost se prudce zvýší,“ dodal Šebestian.

Ani u ptáků nehrozí, že by kvůli teplému počasí začali hnízdit.

„Tolik je to zase nezmate, to, že by začali hnízdit, nehrozí. U ptáků je totiž řízení těchto pochodů o dost složitější než u rostlin, roli tam hraje několik faktorů, nejen teplota. Viděl jsem kvést magnólie a pampelišky,“ doplnil Šebestian.

Teplé počasí konce podzimu nesvědčí včelám. „Krátce řečeno, není to dobré pro včely ani pro celou přírodu. Včely létají a hledají potravu, ale žádnou nenacházejí, takže se vyčerpávají,“ řekl Václav Farský. „Zároveň si vyčerpávají své zásoby v úlu,“ doplnil Farský.

Létáním se včely opotřebovávají, rychleji stárnou a zkracují si život.

„Ideální zimní počasí je několik stupňů pod nulou, tak do minus pěti. Včely jsou v úlu v chumlu a mají nejmenší spotřebu energie. Nejhorší je, když je nad deset stupňů. Včelám nejde zabránit v tom, aby vylétaly. Může se stát i to, že stromy, které mají teď pupeny, zmrznou. A to také není dobře,“ varoval včelař Václav Farský.

„Po říjnové nečekané zimě totiž přišlo téměř léto a včely to zmátlo,“ doplnil.

Včera v sedm večer byly v Písku necelé tři stupně nad nulou, dnes má být teplota až šest stupňů, ve středu už jen tři.