Havarijní stav stropu, který hrozil zřícením do hlediště, v lednu letošního roku uzavřel Divadlo Fráni Šrámka. Zároveň ale urychlil rozhodnutí zastupitelů o připravované rekonstrukci historické budovy.


„Nezůstali jsme bez divadelních představení a koncertů. Je tu kulturní dům a další zařízení, jezdíme do Příbrami, Prahy nebo Českých Budějovic, ale na domácí divadlo už netrpělivě čekáme. Město mělo s opravami začít dříve a předejít havarijnímu stavu,“ myslí si Dagmar Horáčková z Písku, jedna z dlouholetých předplatitelek.


Historická opona píseckého divadla z roku 1902 se znovu zvedne v magické datum 10. 10. 2010. „Do té doby čeká dodavatele, který vzejde z výběrového řízení, spousta práce. Dotaci z Regionálního operačního programu jsme nedostali, začneme tedy z městských peněz. Pro příští rok rozpočet počítá s pětadvaceti miliony,“ připomněl místostarosta Vojtěch Bubník (VPM).


Po zahájení stavebních prací a odkrytí střechy čeká Písečany další nepříjemnost – uzavření divadelní kavárny.

„Chodí sem dost lidí i na kulturní programy, které o víkendu zajišťuje provozovatel kavárny a v týdnu potom Centrum kultury,“ říká jeho ředitel Ctirad Havel. Radní potom rozhodnou, zda s provozovatelem ukončí nájemní smlouvu nebo ji dočasně přeruší. Divadelní kavárna se zcela určitě po rekonstrukci znovu otevře v daleko lepších podmínkách. V každém případě zůstane zachován historický ráz budovy divadla, ale s nejnovějšími technologiemi a moderním zázemím pro diváky.


V části budovy divadla zatím stále zkouší Prácheňská scéna a Písecký komorní orchestr. „Na čtvrtečním jednání jsem nabídl hudebníkům zkoušení v kinu Portyč a divadelníci mohou zkoušet v kulturním domě, v loutkovém nebo hudebním sále,“ připomněl Ctirad Havel.