Vcelku tradiční obrázek na tradiční akci nabízela Burza škol v centru Družba. Stánky s panely škol a zaměstnavatelů jsou téměř identické jako loni. Někteří mají aspoň nápadité filmové prezentace na noteboocích.

Ukázka sebeobrany

Všichni ale zpozorní, když se na pódiu začnou ozývat rány. Křehké dívky a mladí muži kopou a buší do chráničů používaných v karate.

„Sebeobrana, kterou učíme, vychází z klasické policejní praxe. Jsou tam údery a kopy z karate, pády z juda, páky z aikida. Učíme i obranu proti noži, škrcení, ale i poutací techniky,“ uvedl bývalý policista Roman Kohoutek. Tento volitelný maturitní předmět učí na Veřejnoprávní akademii Trivis ve Vodňanech. Ta studenty připravuje pro složky integrovaného záchranného systému.

Zaujme program burzy škol vůbec dnešní náctileté? „Pro teenagery by určitě bylo zajímavější, kdyby tu byl doprovodný program. Kromě vodňanského Trivisu žádná škola ale s ničím nepřišla. Právě proto, že jsou první, tak by se ostatní mohli inspirovat,“ uvedla Eva Procházková z informačního a poradenského střediska ÚP Písek.

Ptáme se i příchozích rodičů. „Rozárce jde němčina i angličtina, a chtěla by být letuška,“ uvedla Ilona Ondrášková z Písku, která na burzu škol přišla s dcerou Rozálií.

„Baví mě letadla a cestování, ráda se někam podívám, možná bych zkusila i cestovku,“ upřesnila její čtrnáctiletá dcera Rozálie Zástavová.

Zaujal také stánek SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí, která sídlí ve Veselí nad Lužnicí. „Tuhle krajtu chováme v herpetologickém kroužku,“ uvedla Martina Buřičová, studentka 3. ročníku školy, která v náručí chovala exotického hada. „Ve školním teráriu se staráme pod vedením našeho školníka o plazy, brouky a tropický hmyz,“ upřesnila.

Vedle studijních oborů se tu prezentovaly také firmy působící v regionu např. Snop, Kočí nebo Faurecia. Ptáme se zástupce Faurecie, proč na prezentaci firmy není někdo ze zaměstnanců přímo z provozu. „Momentálně nikdo neměl čas. Naši zaměstnanci dělají na směny, takže je sem těžko dostaneme,“ řekl Petr Justýn, manažer pro nábor a vzdělávání z firmy Faurecia.

Většina škol si na včerejšek naplánovala také Den otevřených dveří. „Když je tady něco zaujme, tak si mohou jít konkrétní školu rovnou prohlédnout,“ dodala Eva Procházková z ÚP Písek.