Poplatek bude skutečně jen symbolický , a to jednu korunu za metr čtvereční a rok. K tomu potom dva tisíce jako manipulační poplatek. V návrhu byl poplatek pět set a tisíc korun za metr čtvereční, ale radní to odmítli, “ uvedla místostarostka Písku Hana Rambousová (VPM).
„Poplatek za pronájem prostranství je skutečně symbolický,“ souhlasí s místostarostkou Helena Oroszová, majitelka kavárny Monika v Palackého sadech, a dodává: „Dva tisíce jsou už dost, ale předzahrádku kvůli tomu nezruším. Je–li hezké počasí, zákazníci si tam rádi posedí a určitě by jim chyběla.“ Nová pravidla nebudou znamenat velký přínos pro městskou pokladnu. Přesto jejich schválení bylo nutností.
„Nově se zavádí povinnost nájemce uzavřít s městem smlouvu. Tady budou stanoveny podmínky pronájmu včetně sankcí. Chceme tím předejít sporům, které někdy vznikaly při umísťování předzahrádek,“ konstatovala místostarostka Rambousová.
Pravidla jsou přísnější na vybavení předzahrádek. Ty, které jsou umístěné v památkové zóně a jejím ochranném pásmu, nemohou využívat plastový nábytek. Zmizet by měly stížnosti chodců a rodičů s kočárky na obtížné objíždění předzahrádek. Ve vnitřním městě musí být průchozí pruh nejméně tři, v ostatních částech půldruhého metru.
„Pravidla být musí. Doufám ale, že podnikatele neodradí, předzahrádky patří ke koloritu Písku,“ myslí si dvaatřicetiletá Marcela Tomsová.
Posezení venku nabízelo letos 35 předzahrádek o velikosti od šesti do stovky čtverečních metrů. K rozšíření přispěla i skutečnost, že město veřejná prostranství pronajímalo zdarma. Podnikatel platil jen poplatek 500 a 1000 korun za zvláštní užívání komunikace