Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SRPEN 1968: Náprava křivd sotva začala, na dokončení čekala dalších více než dvacet let

Písek - Komise zahájila činnost ještě dříve, než vstoupil v platnost nový zákon.

19.8.2008
SDÍLEJ:

SRPEN 1968 v Písku. Pohled na dnešní Havlíčkovo náměstí, socha sv. Floriána tehdy stála ještě v dolní částu náměstí u dnešního rynku V Koutě. Foto: archiv Františka Kofroně

Do roku 1968 vstupovali mnozí lidé s nadějí, že budou narovnány křivdy z politických procesů padesátých let a ze začátků kolektivizace zemědělství. V Písku byla rehabilitační komise ustavena jako jedna z prvních na jihu Čech začátkem roku 1968. Bylo to dokonce ještě před tím, než vstoupil v platnost příslušný zákon.

„Proto také nemohla hned rozhodnout o některých případech, připomínkách a stížnostech občanů. Přesto jsme se snažili postupovat co nejrychleji a přímo na místě uskutečnit kompletní šetření,“ vzpomínal později jeden z členů komise Josef Jelínek.

Jak rychle činnost rehabilitační komise začala, tak také rychle skončila. Po několika měsících vstupem vojsk Varšavské smlouvy.
Žádosti, stížnosti a připomínky skončily kdesi v archivu. Ale v žádném trezoru se nedaly schovat těžké a složité osudy lidí, rozdělené rodiny, fyzické a psychické utrpení.

Jeden takový příběh z desítek a možná stovek těch, které se odehrály na Písecku, to je příběh manželů Hlachových:

Veřejný soud s lékařem a právničkou se v Písku konal v roce 1951 za povinné účasti všech soudců a prokurátorů z jižních Čech. Spolu s manželi Hlachovými seděl na lavici obžalovaných do nedávna okresní prokurátor JUDr. Pivnička. A důvod?

O ilegální přechod hranic na Šumavě se krátce po Únoru 1948 pokusil ostravský poslanec za Národně socialistickou stranu F. Uhlíř. Byl však zadržen, ve vyšetřovací vazbě prodělal srdeční záchvat a léčil se v písecké nemocnici. MUDr. Hlach, jeho manželka, manželé Čtvrtníkovi z Vodňan, Marie Čtvrtníková z Vacova a dvě řádové sestry umožnili poslanci Uhlířovi útěk z nemocnice a přechod do zahraničí.

„Bylo to jen den před tím než měl být převezen k procesu na Pankráci. Tím mu zachránil život , neušel by osudu Milady Horákové a dalších,“ vzpomínali později pamětníci.

Pivnička byl zatčen v březnu 1950 a o pár měsíců později také manželé Hlachovi. Jejich dramatické osudy však rozsudkem zdaleka neskončily.

Dr. Hlachovi byla udělena milost prezidenta republiky za to, že jeho zásluhou byla zlikvidována nebezpečná epidemie na dole Firlinger II. Po návratu z vězení se nemohl vrátit k medicíně, ale pracoval u lopaty a později jako laborant. Sám se staral o tři děti, protože manželka byla z vězení propuštěna až v roce 1960 a pracovala jako dělnice v Elektropřístroji.

Rodina byla pod neustálým dohledem StB, ušetřeny nezůstaly ani děti. V roce 1969 se Hlachovi rehabilitace nedočkali a po srpnu zůstali ve Vídni.
Pro manžele Hlachovi stejně jako pro stovky dalších byl osmašedesátý rok rokem velkých nadějí, ale i obrovského zklamání. Rehabilitováni byli až v roce 1990, to už ale ani jeden z manželů nežil.

Autor: Libuše Kolářová

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Svazek obcí regionu Písecko připravuje školení

Milevské pivní slavnosti začínají už v pátek

Milevsko - Dům kultury Milevsko pořádá v pátek 20. a v sobotu 21.října již devátý ročník Milevských pivních slavností.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Výlet na Šumavu si účastníci užili

Mišovice - V sobotu 14. října pořádala kulturní komise zájezd na Šumavu.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení