Po kvalifikovaných profesích ve stavebnictví, ale i jinde je zvláště v období sezonních prací, obrovský hlad.

To potvrzuje i Milan Nousek, ekonomický ředitel společnosti Casta: „Práci bychom mohli okamžitě dát klidně i více než třiceti lidem. Pokud by to byli vyučení zedníci, malíři, práci mají hned.“

Jiří Dráb z píseckého ÚP, který má na starosti trh práce, přidává další obory, které se podnikům nedostávají: „Jedná se zejména o lesnické a zemědělské podniky,“ říká.

Podle jeho slov sice z evidence píseckého úřadu práce s příchodem letního období mizí dvě stě až tři sta lidí, ale jsou to často stálí pracovníci, pro něž nemají zaměstnavatelé v zimním období práci.

Za nedostatkem odborných pracovníků stojí podle Milana Nouska několik příčin. Jednou z nich je i nízká nezaměstnanost na Písecku, která je nyní kolem tří procent.

Tato skutečnost se promítla i do odpovědí v naší anketě (viz. dole) náhodně oslovených lidí v píseckých ulicích. Dotázaní sice tvrdili, že by si dovedli představit pracovat v sezonních profesích, ale spíše když by nebylo zbytí. Raději volí stálé místo, kde mohou pracovat celoročně.

Petr Klenovec z Protivína připouští, že kdyby práci neměl, vzal by i sezonní brigádu ve stavební firmě: „Nejsem z těch, kteří by byli na podpoře a ještě za půl darma.“

„Když bych práci potřeboval, tak by mi to bylo jedno,“ dodává Dušan Kopejska z Ústí nad Labem, který v Písku tráví dovolenou.

Krize do pěti let

Firmy si také stěžují na stále méně vycházejících specializovaných učňů.

„Ti, co zažili zlatou éru učňovského školství, odchází do důchodu a mladí specialisté chybí už dnes. Myslím si, že do pěti let nastane skutečná krize,“ domnívá se Milan Nousek a dodává: „Už to vidíme dnes, kdy nedostatek českých pracovníků nahrazují zahraniční dělníci. V budoucnu se to bude tímto způsobem řešit ještě více.“

Nedostatek lidí se ve stavebnictví promítá ale i u pomocných prací. „Stále hůře shánějí firmy dělníky pro výkopové práce, obzvlášť když odjíždí na odlehlá místa, kde je složitější doprava,“ míní Jiří Dráb z ÚP v Písku.

Zcela opačná situace se jeví například v pohostinství. Eva Procházková, provozní Restaurace U Jindřicha z Milevska tvrdí: „Studenti, kteří k nám chodí na praxi z píseckého a táborského učiliště, u nás zůstávají často na letní brigádu. My známe je, a oni prostředí, což je nakonec výhodné pro obě strany.“