Lidé z Písecka jezdí rádi na dovolenou za hranice, a to i přesto, že celostátní statistky tvrdí opak. Češi prý totiž do zahraničí nejezdí.

„Koupili jsme si s přítelem zájezd do Itálie. Za peníze, které jsme ušetřili na nákupu eur, jsme si připlatili stravování All inclusiv. Kdyby tak výhodný kurz nebyl, vybrali bychom jen stravování formou polopenze. Letos si dovolenou maximálně užijeme,“ těší se slečna Lenka.

Jaroslav Kučera, ředitel cestovní kanceláře Čedok pro Jižní Čechy a Vysočinu doplňuje, že s tím souvisí i současný výhodný nákup eura. „V těchto dnech, kdy se kurz pohybuje kolem 23 Kč za euro, si k nám chodí klienti měnit koruny za eura více než v minulých měsících. V rádiu se doslýchají, že nákup eur už dlouho takhle výhodný nebude, a tak využívají současného kurzu. Někteří se nás ptají, jaký kurz bude v dalších týdnech,“ dodává Kučera.

Větší zájem o dovolenou u moře zaznamenala i CK Andante: „Vlastní dopravu zvolilo o deset procent klientů více než v minulém roce. Oblíbenost letecké dopravy se letos zvýšila až o třicet procent.

Kdo ale na silné koruně tratí, jsou lidé pracující v cizině, kteří si mění výplatu v eurech na české peníze. „Pracuji v Německu už léta. Když si sečtu problémy s dojížděním, kolik dám za benzin, ubytování a pak přijedu domů a po vyměnění peněz vidím, jak nevýhodné to je, říkám si, jestli mi to za to stojí,“ posteskl si pan Roman.

To potvrzuje Pavel Kellner, ředitel CK Kellner. „Eura neprodáváme, ale vykupujeme. Lidé, kteří pracují v cizině při výměně bědují.“ Kurz eura už dlouho není tak výhodný jako dřív. Ale teď je pro pendlery kurz katastrofální.