Jens Liebhaber z Německa jezdí s rodinou do Písku už několik let. Kvůli stále posilující koruně se mu však výlet do Čech citelně prodražuje.

„Jezdíme sem rádi. Je tu pro nás ale dost draho. Obzvlášť teď, kdy je euro za 23 korun. Čechy se pro nás stávají luxusem,“ říká Jens a dodává, že příští rok dovolenou v Čechách plánovat nebudou.

Pokles zájmu cizinců o Českou republiku vnímají i hotely. Potvrzuje to ředitel píseckého hotelu Amerika Stanislav Kysučan: „Před několika dny jsme o tomto problému mluvili s konkurencí. Ztráty jsou velké. Těžko prodejné jsou pobyty pro skupiny, které byly dříve třeba týdenní, teď je zájem spíše o prodloužené víkendy.“

Dodává, že v minulých letech si cizinci zaplatili pobyt a služby. V dnešní době raději sleví ze svého pohodlí, zaplatí si jen pobyt a jídlo si kupují v marketech.

Pro srovnání udává, že před třemi lety byla cena dvojlůžkového pokoje 70 eur, dnes je za 88 eur. Několikačlenná rodina rozdíl znatelně pocítí. Upadající zájem je viditelný i v dopravě. V TOP sezoně, tedy od konce května do září, přijíždělo padesát autobusů s turisty přibližně na tři noci. Letos jich dorazilo jedenáct.

„Brzy budeme pro cizince nezajímaví. Německá klientela se bude orientovat na levnější země, jako je třeba Polsko. Jediným řešením situace bude naše orientace na českou klientelu,“ vyjadřuje své obavy Kysučan.

Cizince už neláká ani posezení u piva. „Počet zahraničních turistů, kteří navštěvují naši restauraci, je výrazně nižší, než v minulých letech. Mám ještě restauraci v Praze zaměřenou přímo pro cizince. Návštěvnost klesla letos o dvacet pět procent,“ říká Jiří Marek, majitel restaurace U Reinerů.

„Česká republika byla pro cizince v minulosti zajímavá hlavně cenově. S posílením koruny zájem upadá,“ shodují se podnikatelé.