Matka malého chlapce, policistka Věra Horažďovská, je proti přestavbě dětského hřiště. Hlavně pak brojí proti stavbě lanovky. „Pod okny domu rozhodně nechci lanovku, na které bude mládež dovádět a rámusit nejen ve dne, ale i v noci při návratu z diskotéky v Družbě,“ rezolutně říká svůj názor.

Ji a část obyvatel druhého největšího sídliště Jih rozzlobila připravovaná přestavba dětského hřiště.

Stejného názoru jsou také obyvatelé některých domů v ulicích Truhlářské a Přátelství, ale také v Putimi a Ražicích, kteří podepsali petici adresovanou městu Písek. Vadí jim, že na malém prostoru bude stát 32 metrů dlouhá lanovka v místech, kde jsou jehličnaté stromy a trávník. „Je nelogické, aby se na tak malém prostoru stavělo velké hřiště. Úplně stačí předělat nynější a nezasahovat do zeleně,“ tvrdí petenti.

Co pro starší děti

Jiný názor však mají rodiče zejména starších dětí. „Já osobně jsem ráda, že město konečně myslí také na náctileté. Ve městě jsou většinou jen pískoviště a prolézačky, ale kde se mají zabavit například dvanáctiletí,“ klade otázku pětatřicetiletá Zdena, matka dvou kluků.

Její zkušenosti ukazují, že je lepší, když se výrostci baví na sídlišti, než aby vyhledávali všelijaká zákoutí. „Tady jim někdo nabídne nejdříve cigaretu, potom drogu a už v tom jedou,“ dodala Zdena.

Přestavba hřiště na sídlišti Jih není náhodná. Město má zpracovanou koncepci, která zahrnuje obnovu, modernizaci nebo případné zrušení dětských hřišť. Na jejím zpracování se podílela skupina Za hřiště, kde je početně zastoupená i veřejnost. Letos podle této koncepce přišlo na řadu mimo jiné i hřiště na sídlišti Jih.

Další zeleň dosadí

Radnice připomínky řeší. „Skladbu hracích prvků na hřišti již není možné změnit. Snažili jsme se ale vyjít vstříc dalším připomínkám občanů, kteří bydlí v okolí hřiště. Například plocha trávníků se zmenší co nejméně a zároveň jsme s odborem životního prostředí projednali případnou dosadbu zeleně,“ vysvětlila záměr s přestavbou místostarosta Hana Rambousová (VPM).

Vedle připravované lanovky občany zlobí také skutečnost, že o některých záměrech města se dozvídají, až když se akce začíná realizovat. „Radnice se vůbec nezajímá o názory lidí, nemáme možnost vznést připomínky a když už se ozveme, nikdo na to nereaguje,“ tvrdí Věra Horažďovská.

Místostarostka Hana Rambousová s tím ale nesouhlasí: „Vyzvali jsme veřejnost, aby se zapojila do pracovní skupiny Za hřiště. Informace o tom byly nejen ve Zpravodaji města a ve sdělovacích prostředcích, ale také v mateřských školách, takže rodičovská veřejnost o tom věděla. Zveřejněny byly také plány na přestavbu hřiště na Jihu. Mrzí mne, že někteří lidé už dopředu předpokládají, že jim nová věc bude škodit,“ míní Hana Rambousová.
Radní rozhodli, že přestavba hřiště na sídlišti Jih bude pokračovat. Jeho obyvatelé se ale nevzdávají.

„Rozhodně se s tím nehodláme smířit. Obrátíme se na ministerstvo životního prostředí a případně i na orgány Evropské unie,“ říká Věra Horažďovská.Matka malého chlapce, policistka Věra Horažďovská, je proti přestavbě dětského hřiště. Hlavně pak brojí proti stavbě lanovky.

„Pod okny domu rozhodně nechci lanovku, na které bude mládež dovádět a rámusit nejen ve dne, ale i v noci při návratu z diskotéky v Družbě,“ rezolutně říká svůj názor.

Ji a část obyvatel druhého největšího sídliště Jih rozlobila připravovaná přestavba dětského hřiště.

Stejného názoru jsou také obyvatelé některých domů v ulicích Truhlářské a Přátelství, ale také v Putimi a Ražicích, kteří podepsali petici adresovanou městu Písek. Vadí jim, že na malém prostoru bude stát 32 metrů dlouhá lanovka v místech, kde jsou jehličnaté stromy a trávník. „Je nelogické, aby se na tak malém prostoru stavělo velké hřiště. Úplně stačí předělat nynější a nezasahovat do zeleně,“ tvrdí petenti.

Občané mohou posílat připomínky ke koncepci dětských hřišť
Do konce srpna mají občané možnost zasílat městskému úřadu podněty a připomínky ke koncepci obnovy a výstavby dětských hřišť v Písku pro období 2008 - 2012, která byla schválena radou města na konci loňského roku. „Obyvatelé Písku tak mohou vyjádřit své názory či svá přání a tímto způsobem ovlivnit podobu dětských hřišť ve městě,“ připomněla Magdalena Myslivcová z pracovní skupiny Za hřiště. Koncepce je k dispozici na MÚ, na internetových stránkách města a ve všech píseckých školách a školkách.Své připomínky mohou občané směrovat členům pracovní skupiny Za hřiště: Ing. J.Vokurkové, pracovnici odboru rozvoje, investic a majetku města, e-mail: jitka.vokurkova@mupisek.cz, tel. 382 330 758, nebo zástupcům veřejnosti, e-mail: za.hriste@seznam.cz, tel. 739 348 550.