„Jedná se o děti, které jsou zařazeny do projektu Adopce na dálku,“ vysvětluje vedoucí projektu Taťjána Šeráková z Diecézní charity České Budějovice.
„Přijedou sem na desetidenní prázdninový pobyt a také proto, aby se potkaly se svými adoptivními rodiči.“

Děti zde čeká pestrý program. Kromě Českých Budějovic, Českého Krumlova a Hluboké uvidí také například Strakonice nebo Písek.

„Svezou se také na lodičkách po Malši, lanovkou na Kleť a čeká je několikadenní pobyt ve Štěkni,“ vypočítává nabitý prázdninový program Taťjána Šeráková, která se o ně po celu dobu bude starat.

Na jejich pobyt přispěli jak dárci z lednové Tříkrálové sbírky, tak další osoby a firmy. „Děti naši pomoc potřebují, protože většina z nich vyjíždí za hranice Běloruska vůbec poprvé,“ pokračuje Taťjána Śeráková.

„Jedná se o děti, které vyrůstají v sociálně slabých rodinách a které trpí různými nemocemi v důsledku černobylské jaderné havárie.“ Děti totiž pocházejí z oblasti, která byla před více než dvaceti lety zasažena výbuchem v ukrajinském Ćernobylu.

„Záštitu nad pobytem převzal hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a na pobytu se podílejí například náměstek hejtmana Vladimír Pavelka nebo senátor z Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa,“ děkuje Šeráková.

„Starat se a pomáhat lidem z východu, kteří jsou na tom hůř než naši občané, je naší povinností,“ uvedl již dříve Tomáš Jirsa, který během minulých let navštívil Čečensko nebo země bývalé Jugoslávie.

Vybrat patnáct šťastných dětí nebylo prý snadné. „V současné době je v projektu skoro stovka dětí. Jednou z podmínek je, že sem přijíždí dítě poprvé,“ vysvětluje Šeráková. Mnohé z dětí bydlí pouze s jedním z rodičů nebo s prarodiči.

„V Bělorusku je sice školní výuka zdarma, ale všechno ostatní stojí peníze,“ pokračuje Taťjána Šeráková. Za pět tisíc ročně, což je obvyklá roční částka na jedno dítě, jim adop〜tivní rodiče z České republiky zaplatí různé volnočasové aktivity nebo kroužky, na jejichž financování nemají chudí rodiče peníze.

Bělorusko je stále považováno za poslední totalitní zemi v Evropě. Lukašenkova vláda tvrdě postihuje všechny, kteří se staví proti tamějšímu komunistickému režimu.

O politice však letní návštěvníci raději nehovoří, stejně jako jejich dospělý doprovod. Všichni jsou rádi, že se na západ Evropy vůbec dostanou.