Devětadvacetiletá rozvedená Andrea bydlí ve dvoupokojovém městském bytě. Informace o téměř čtyřicetiprocentním zvýšení nájemného ji rozzlobila.

Buď si najdu ještě jedno zaměstnání, a to nevím, jak zvládnu, nebo mne brzy vystěhují do domu pro neplatiče nájemného. Vůbec nevím, co budu dělat,“ konstatuje Andrea.

Ještě hůř vidí svou budoucnost jedenasedmdesátiletý Alois Žádník. S bytem se bude muset zřejmě rozloučit. „Požádám o místo v domově seniorů, snad se dočkám,“ povzdechl si důchodce.

Písečtí radní ve čtvrtek rozhodli o maximálním možném zvýšení nájemného. „Náklady na provoz domů a opravy se neustále zvyšují a také ostatní majitelé bytových domů zdražují. I po zvýšení je regulované nájemné ve městě nižší než tržní,“ uvedl starosta Písku Miroslav Sládek.

Očekáváné zvýšení nájemného se v minulém a letošním roce projevilo v enormním zájmů občanů o koupi bytu do osobního vlastnictví.

Po vyřízení již přijatých žádostí zůstane v majetku města 1442 bytů. Nájemné nezdraží v bytech postavených se státní dotací po 30. 6. 1993, v domech s pečovatelskou službou a v bytech s vydraženým nájemným. Dlouhodobě musejí s vyššími platbami počítat nájemníci zhruba čtyř stovek městských bytů.

Jak to zasáhne do rodinného rozpočtu? Letos je nájemné v bytě 1. kategorie o velikosti 60 metrů čtverečních 1516 Kč měsíčně, od příštího roku to bude o 576 korun víc.

Ještě vyšší částky si zřejmě budou muset připravit nájemníci v soukromých domech. Podle vyjádření několika majitelů nemovitostí počítají s nárůstem 30 až 50 procent. Záleží nejen na stáří domu, ale i na lokalitě.

   Písek - nájemné
   2008 2009 1. kateg.  25,27 Kč 34,87 Kč
2. kateg.  21,88 Kč 32,45 Kč
3. kateg.  18.30 Kč 28,16 Kč
4. kateg.  15.45 Kč 25,85 Kč
Sazba za metr čtvereční a měsíc