Hřiště nebo parkoviště? Tak zní dlouhodobé dilema na využití vnitrobloku Budovcova v centru Písku. Radnice upravila podmínky pro vjezd a nově i parkování aut ve dvoře, podle Dopravního inspektorátu však možná porušila zákon.

Písečtí se stále v otázce využití vnitrobloku neshodnou. Na jedné straně stojí hlavně maminky, které by chtěly stávající hřiště rozšířit: „Jezdím autem hodně a parkuji, kde to jde, a dojdu. Parkoviště u úřadu ale určitě být nemusí,“ říká Petra Bulantová z Písku.

Jiného názoru jsou řidiči, kteří vítají úpravu části plochy na parkoviště. „Když jedu na úřad, tak s parkováním většinou problém mám. Když tam bude parkoviště a bude volné, zaparkuji,“ říká Petr Kučera z Mirotic.

S tím nesouhlasí maminka dvou dětí Andrea Bicanová z Písku: „I když jsou parkoviště v Písku také třeba, tohle hřiště pro děti je dobré, protože je uzavřené, a děti nemají kam utíkat.“

Do tři roky se táhnoucí kauzy vstoupila iniciativa Za Zelený dvůr. Ta se snaží prosadit lokalitu jako klidovou zónu se zelení s rozšířením stávajícího dětského hřiště. Zástupkyně iniciativy Magdalena Myslivcová říká: „Snažíme se zjistit, na jakém základě město parkoviště prosadilo. Nikdo nám nechce ukázat odpovídající podklady.“

Podle šéfa odboru dopravy radnice Michala Kovaříka rozhodla rada města, že se pouze mění provozní řád tržnice. „Tedy to kdy, kdo a za jakým účelem může komunikaci užívat,“ vysvětlil Kovařík.

To, že se dvůr pouze rozhodnutím radních změnil na parkoviště, není podle členky iniciativy Za Zelený dvůr Myslivcové možné. „Vnitroblok je kolaudován jako tržnice. Ptala jsem se na odboru výstavby, ale žádnou změnu v užívání nepovolili,“ říká.

Překvapený je také Stanislav Grech z Dopravního inspektorátu Policie ČR. Městský úřad totiž podle něj při instalaci zákazových značek u vjezdu do vnitrobloku z Budějovické ulice nepožádal inspektorát o vyjádření.

„Ke každé značce, která má být osazena na komunikacích, včetně veřejně přístupné účelové komunikace, musí být vyjádření policie,“ tvrdí Stanislav Grech. Ten dodává, že se o změně dopravního značení ve vnitrobloku dozvěděl od lidí.

„Dám písemný dotaz na odbor dopravy. Pokud zde nebyl dodržen zákon, podám stížnost krajskému úřadu,“ říká dopravní inženýr Grech a dodává: „I když policie nebude souhlasit, odbor dopravy může značky legálně stanovit, ale naše vyjádření mít měli,“ upřesňuje Grech a dodává: „Pokud to takto zůstane, bojím se toho, že tam budeme mít nebezpečné místo, kde budou nehody vozidlo versus chodec.“

Radnice nechala po rozhodnutí radních u vjezdu do vnitrobloku umístit zákazovou značku. Porušit ji mohou jen prodejci a klienti Městského úřadu v Písku v pracovní dny od 7 do 17 hodin.

Podle šéfa odboru dopravy Kovaříka klientem MÚ není pouze člověk, který je na úřad pozván. „Parkovat tu může kdokoliv, kdo si jde něco vyřídit na úřad,“ dodal.

Jak bude nakonec situace ve vnitrobloku Budovcova vyřešena? Podle šéfa odboru dopravy Michala Kovaříka je zřízení parkoviště v této lokalitě vstřícný krok k veřejnosti. „Stovky lidí brblají, že nemají kde u úřadu parkovat. Jen nezakládají občanská sdružení. A je jich víc, než těch v občanských iniciativách,“ říká Kovařík.

Podle jeho slov je toto řešení jen přechodné a bude sloužit jako náhradní prostor pro právě rekonstruované parkoviště na Bakalářích, mezitím chce město shánět peníze na vybudování podzemních garáží.

Členové občanské iniciativy Za Zelený dvůr se ale obávají, že to může trvat i několik let a parkoviště vedle hřiště plného dětí tu zůstane. Tvrdí, že město nebere v potaz závěry zprávy z roku 2006 od autorizovaného inženýra v oboru dopravní stavby Oldřicha Slováčka z Blatné, který píše: „Doporučenou variantou je, při trvání požadavku na využití vnitrobloku pro parkování vozidel pro potřeby úřadů, zřízení podzemních garáží s nutnými úpravami nájezdu a ponechání vnitrobloku pro doplňkové funkce – například park, dětské hřiště, klidová zóna.“

Vývoj kauzy
Ponechat vnitroblok jako klidovou zónu s posezením a dětským hřištěm? Nebo tu vybudovat parkování pro městský úřad či zřídit velké podzemní parkoviště? Radnice prosazuje parkoviště. Občanská sdružení MC Kvítek a Regio Písek a také občanská iniciativa Za Zelený dvůr by rády hřiště. Na problém upozornily i pořádáním akcí pro děti Vítání jara nebo Hrátky s podzimem. V anketě mezi Píseckými byl vnitroblok vybrán na druhé nejoblíbenější místo pro hřiště.