I nadále jsou od poplatků za zábor veřejného prostranství osvobozeny předzahrádky. Město ale znovu zavede poplatek dvě koruny za využité lůžko a den a 10 až 15 korun za rekreační a lázeňský pobyt na osobu a den.


„Pokud se poplatek bude platit pouze za turisty, nemám s tím problém. Ale vybrané peníze by se měly do cestovního ruchu vrátit. Podnikatelé přivádějí turisty do Písku a měli by tedy mít podporu města,“ uvedl majitel hotelu U kapličky Jaromír Grégr.


Podnikatelé, které včera Deník oslovil, většinou tvrdili, že výše poplatku je sice nezruinuje, ale nejde o jedinou komplikaci ze strany města. Klientům hotelů a penzionů zejména v centru dělá daleko větší starosti nemožnost zaparkovat v blízkosti ubytovacího zařízení.


Podle názoru místostarosty Vojtěcha Bubníka (VPM) poplatek je spíše statistickou záležitostí. „Nemáme nyní žádnou možnost, jak zjistit , kolik turistů přijíždí do měst a jak dlouho se tady zdrží. Víme pouze o návštěvnících, kteří vyhledají služby Infocentra,“ vysvětlil Bubník.Novela obecně závazné vyhlášky, kterou včera schválilo zastupitelstvo, udělá radost pořadatelům plesů, divadelních a dalších představení. Od začátku příštího roku se ruší poplatek ze vstupného.


„Nejde o zanedbatelnou částku v celkovém rozpočtu akce. Například letos jsme ze vstupného na sportovní ples zaplatili 1372 korun,“ infomovala Ludmila Doubková z OVV ČSTV v Písku.


Zrušení poplatku ze vstupného znamená nemalou pomoc hlavně pro společenské organizace, které pořádají plesy nebo různé příležitostné akce a peníze složitě dávají dohromady z vlastních zdrojů nebo od sponzorů. Potvrdili to i předseda Osadního výboru ve Smrkovicích Jaroslav Putschögl a starostové dobrovolných hasičských sborů.


„Pořadatelé platí městu 15 procent z celkové částky za prodané vstupenky. V letošním roce počítá městský rozpočet s příjmem 300 tisíc korun. V loňském roce bylo vybráno 220 tisíc,“ připomněla vedoucí oddělení rozpočtu, daní a poplatků Městského úřadu v Písku Hana Čadová.
Poplatky ze vstupného jsou již delší dobu předmětem kritiky ze strany pořadatelů akcí i další veřejnosti. Zrušení doporučila také kulturní komise rady města.
„Jedním z důvodů ke zrušení poplatku ze vstupného byla také skutečnost, že administrativa spojená s výběrem peněz nebyla adekvátní částce, o kterou se rozšířil městský rozpočet,“ dodal další argument Vojtěch Bubník.