V kempech a veřejných tábořištích v okrese se v souvislosti s nabídkou poskytovaných služeb udržuje prakticky stále stejný stav. Tuhle situaci nesou nelibě hlavně cizinci, kteří se po jedné návštěvě a nezřídka ne zrovna nejlepších zkušenostech, už do píseckého regionu nevrací.

„Podle turistických map a různých informačních materiálů, které máte mimochodem na velmi vysoké úrovni, jsme navštívili tři veřejná tábořiště v okrese a ty zdaleka nebyly na úrovni jinde v Evropě běžné. Problém byl s přípojkou elektrického proudu, s vodou a hygienou vůbec, o dalších službách, zejména restauračních, nemluvě. Velmi nám také vadila úplná absence nějaké možnosti zábavy, třeba když pršelo. V kempech není žádný náhradní program, pro takové případy. Jinde jsou třeba kryté prostory s ping pongovými stoly, malá kina, kuželny, herny a další“ řekla našemu Deníku Gábina Hudller z Holandska.

Podnikat provozováním kempu nebo veřejného tábořiště je velmi riskantní. Vložením větší investice může podnikatel zajistit vše požadované, ale jeden nebo dva roky špatného počasí ho dostanou do těžko řešitelných potíží, zvlášť pokud využil služeb bankovních institucí a vzal si na modernizaci půjčku.
Hrozba sinic

„Pak je třeba hezké počasí, ale voda v přehradě začne kvést a hosté opět odjedou. Z provozování je malý zisk a na další modernizaci opět nejsou peníze. Případné zvýšení cen za pobyt a služby rovněž situaci neřeší. Stále jsme ponejvíce závislí na české klientele, a ta hledá co nejlevnější řešení,“ řekla Růžena Dubová z veřejného tábořiště Podolsko.

Snad nejvěrnější klientelu má veřejné tábořiště Temešvár. To leží v členitém terénu, který zajišťuje určité soukromí a hosty jsou tu především rybáři. Těm výkyvy počasí tolik nevadí a vůbec patří mezi nejméně náročné hosty. Jezdí sem celé rodiny, některé už desítky let, ale i zde jsme zaslechli hlasy požadující vylepšení sociálního zázemí.

„Nádherné prostředí, zajímavý rybolov, ale problémy mám s hygienou. Jsme s manželem zvyklí koupat se i za horšího počasí, ale když se objeví sinice tak to nejde. Po vykoupání by člověk potřeboval alespoň sprchu, aby sinice smyl, ale ta není. Pitnou vodu si dovezeme, ale užitkovou ne,“ řekla Květa Bláhová z Prahy. Přesto už do temešvárského tábořiště jezdí více než patnáct let.

Samostatnou kapitolou jsou na Písecku dva velké autokempy Velký Vír a Radava. Na Velkém Víru je kapacita sedmdesát chatek, místo na dvě stovky stanů a může se tu utábořit i několik desítek karavanů.

„Karavanům poskytujeme připojení na elektrický proud, je tu restaurace s teplým jídlem ale žádné novinky pro naše návštěvníky jsme pro letošní sezonu nepřipravovali,“ řekl vedoucí Pavel Štědronský.

Na protějším břehu ležící Radava má kapacitu asi šest stovek rekreantů s podobnými službami jako Veký Vír.
Jak nám sdělil majitel Jaroslav Zelenka, rovněž Radava v letošní sezoně návštěvníky ničím novým nepřekvapí, ale na podzim nechá majitel dělat celou komplexní rekonstrukci rozvodů elektrického proudu.