Pod vedením zkušeného režiséra dokumentárních filmů Miroslava Kačora se natáčelo na Orlické přehradě, v kempech, pod nimiž v hluboké vodě zůstaly zatopené Orlické a Zbenické Zlákovice, Těchnice, Korce, Podskalí, Radava a Velký Vír.

Dále se natáčelo na Žďákovském mostě, Zvíkově, v Červené a na Podolsku. Ve filmu, kde poradcem režiséra byl autor knih o Orlickém Povltaví František Cacák, budou vzpomínat pamětníci na dobu, kdy Vltava ještě tekla ve starém korytu. Budou vzpomínat na své nenávratně ztracené domovy, které počátkem druhé poloviny minulého století, po dokončení Orlické přehrady, zaplavila voda vznikajícího Orlického jezera.

Všemi díly nového seriálu České televize nás bude provázet herec Miroslav Vladyka. Je zajímavé, že shodou okolností, kdy se natáčel díl seriálu o Orlickém jezeru, byla dokončena další kniha Františka Cacáka, ve které s Janem Koubou nabízí čtenářům pohled na výstavbu Orlické přehrady, na stavbu mostů přes přehradní zdrž a na všechna místa, která vznikem Orlického jezera zanikla.

„Bude to taková procházka od hráze Orlické přehrady proti proudu staré Vltavy. Na Zvíkově bude čekat čtenáře krátký odpočinek, a poté vycházka na zmizelá místa na Otavě. Po návratu na Vltavu bude vzpomínkový výlet pokračovat až do Týna nad Vltavou“ řekl František Cacák.

Seriál „Zatopené osudy“ se začne v České televizi vysílat na podzim tohoto roku.

V té době vyjde i výše zmiňovaná kniha pod názvem „Jak vzniklo a co skrylo Orlické jezero“.

Pamětníci, i všichni, které zajímá historie našeho kraje a Orlicka zvlášť, se tedy mají určitě na co těšit.