Důkazem je vyjádření jednoho ze zaměstnanců Českých drah, jehož vlak projížděl Pískem: „Dozvěděl jsem se to z rádia v pondělí večer. Jezdíme normálně, ale víc vám říct nemůžu. Máme zakázáno podávat jakékoliv informace,“ vyjádřil se.

Velmi rozzlobená ale byla skupina seniorek v Palackého sadech. „Odvolaly jsme kvůli stávce společný výlet do Plzně a teď jsme zjistily, že vlaky jezdí normálně. Každý tvrdí něco jiného a kdo se v tom má vyznat?“ řekla jedna z nich.

Odstavení vlaků si uměl ale představit málokdo. „Kdyby vlaky opravdu zůstaly stát na nádraží, museli bychom si najít jiný způsob dopravy. Neumím posoudit, jestli je tato stávka pro dobrou věc,“ odpověděla na náš dotaz Milada Klátilová, která právě čekala na vlak z Písku.

Protest včera podpořilo sedm stovek zaměstnanců Nemocnice Písek. Pacienti však nic nepoznali a někteří stávkujícím dokonce vyjádřili podporu. Ambulance fungovaly podle rozpisů ordinačních hodin, nebyla odložena ani jedna plánovaná operace. Stávku tak připomínala jen cedulka na pláštích lékařů. Jiní stávkující a občané se ale odmítali na téma stávky vůbec bavit. Naznačili, že se bojí finančních sankcí nebo jiných postihů.

Dopředu avizovaná stávka, která byla označena jako největší protest od roku 1989, proběhla v Písku a celém regionu v tichosti a bez emocí.

Autor:

Monika Filipová