„Jednal jsem s odboráři v obou místech. Je to individuální rozhodnutí každého z nich. Byl jsem i připraven přistoupit na udělení dovolené nebo volna. Nikdo se ale nevyjádřil v tom smyslu, že by se ke stávce chtěl připojit hodinovou přestávkou. Takže předpokládám, že všichni budou jako obvykle plnit svoje povinnosti,“ konstatoval včera dopoledne vedoucí píseckého střediska ČSAD Autobusy Josef Hnyk.

Stejně tak, bez přerušení, by tedy dnes měla fungovat i městská hromadná doprava v Písku.

Lidé oboráře chápou. „Fandím jim. Ani by mi nevadilo, ovšem kdybych o tom dopředu věděl, že někde nebudou hodinu fungovat nějaké služby. Ale pochybuji, že stávkou něco změní. Současná vláda velké ohledy na obyčejné lidi nebere,“ pokrčil rameny pětapadesátiletý Jaroslav K.

Téměř všech 700 zaměstnanců Nemocnice Písek, jak již Deník informoval, se ke stávce dnes připojí. Ovšem tato forma protestu bude jen symbolická. Zaměstnanci nemocnice budou pracovat bez přerušení, jen si připnou vizitku s nápisem Stávkuji. „Provoz nemocnice nebude nijak narušen ani omezen,“ ujistil ředitel Nemocnice Písek Miroslav Janovský.

Budou stávkovat také úředníci? Podle tajemnice Městského úřadu v Písku Zlatuše Hofmanové nejsou sdruženi v odborech a stávkovat tedy nebudou.
Jiná situace je na Krajském úřadu v Českých Budějovicích. Jak sdělil předseda odborů krajského úřadu Petr Stehlík, téměř pět stovek zaměstnanců bylo obesláno dotazníkem. Z tohoto počtu 70 úředníků odpovědělo. Sedmačtyřicet lidí stávku podporuje, ale bez vlastní aktivní účasti, devět se stávkou nesouhlasí, tři ji aktivně podpoří. Ti danou hodinu nedostanou ve mzdě proplacenou.

Až dnes se rozhodnou například zaměstnanci pošty, zda přistoupí ke stávce. „Je to jejich vlastní rozhodnutí. Buď souhlasem označí pracoviště, nebo si připnou stužku na pracovní oděv. V každém případě chod pošt zůstane zachován,“ uvedla vedoucí Pošty 1 Písek Vladimíra Trucová.