Letos už vydal písecký úřad práce 397 pracovních povolení pro cizince. Největší měrou jde o Slováky, Poláky a Ukrajince. Stále více je však i Vietnamců a Moldavanů.

Petr Kessler z Písku s cizinci zkušenost má. Pracuje s nimi na montážích. „Tři vyhodili, jednoho nechali. Dělali bordel,“ řekl včera. O jaké cizince ale šlo, říci nechtěl.

Cizince přijímá celá řada podniků, například písecká Faurecia, která vyrábí komponenty do osobních automobilů. „Měli jsme v plánu vytvořit pracovní místa pro dva tisíce lidí. Nabídka však převažuje poptávku. Proto Faurecia sahá po cizincích,“ vysvětluje Juraj Zahrádka z oddělení trhu práce ÚP Písek.

Faurecia se rozhodla přijmout Vietnamce. A to i přes jazykovou bariéru. Do volnočasových aktivit cizinců zahrnuje kromě sportu i výuku českého jazyka.

„Kvalita jejich práce je někdy lepší než u českých zaměstnanců. Cizinci mají větší motivaci, hlavně finanční. Pokud se jedná o lidi z chudých zemí, posílají většinu peněz domů rodinám,“ říká Eva Kadlčáková z agentury Apple Pie, která spolupracuje s Faurecií.

Své ale k pobytu cizinců na českém území musí říci i cizinecká policie. „Děláme pobytové kontroly. Při jedné z těchto kontrol jsme v Písku zadrželi dva Vietnamce, kteří zde byli nelegálně. Byli posláni zpět do Německa, kde byli hledáni,“ sdělila mluvčí Inspektorátu cizinecké policie České Budějovice nprap. Simona Daňková.

I když se firmy snaží zaměstnávat české dělníky, počítají i nadále s cizinci. „Hlavně s technicky zaměřeným vzděláním. Ubývat by postupně mělo temperamentních Slováků a Poláků, přibude mírnějších Vietnamců, Moldavanů a Ukrajinců,“ dodává Eva Kadlčáková.

Kdy ale cizinec získá v Česku pracovní místo? Na to odpověděl šéf oddělení trhu práce pracovního úřadu ve Strakonicích Jan Krch: „Zaměstnavatel k nám dá požadavek na pracovní místa vhodná pro české uchazeče. Pokud nedokážeme vyjít vstříc a lidi prostě nemáme, může firma zaměstnat cizince,“ uvedl Jan Krch.

Převážně jde o skupinu, která si práci hledá z nějakého důvodu obtížněji. „Jedná se o lidi starší, ženy na mateřské, matky s dětmi do 15 let a podobně,“ komentuje situaci ředitelka Úřadu práce Písek Alexandra Zajíčková.

Čísla z Úřadu práce v Písku

V loňském roce vydal Úřad práce v Písku 665 pracovních povolení pro cizince. Je to o 268 víc než do června letošního roku.
Nejvíce na Písecku pracuje Slováků – 642, z toho 290 žen. Celkem na Písecku pracuje 938 cizinců. Jde o údaje z EHP (Evropský hospodářský prostor). Vietnamců, kteří do EHP nepatří, je na Písecku 296.