Právě letošní zima byla jednou z nejhorších, jakou pamatují i ti nejzkušenější z nich. Není jim příliš do slavení, i když si připomněli 140. výročí založení Včelařské jednoty písecké.

„Osmnáct včelařů z Písecka zůstalo bez včel. Jsme většinou staří, někteří po takové ztrátě přestanou včelařit úplně. Já sám už bych znovu nezačínal,“ svěřil se písecký včelař Josef Rudolf.

„Včely oslabí onemocnění varroáza a hynou pak na virózu, například na nosemu,“ dodal předseda OV ČSV a jednatel písecké organizace včelařů Vladimír Lukáš. Jak dodal, letošní rok je mimořádně špatný, zvláště v jižních Čechách. Jen na Písecku se snížil stav včelstev ve srovnání s minulým rokem z více než osmi tisíc na necelé tři a půl tisíce.

Úbytek včelstev v důsledku včelích nemocí není jediným důvodem menší radosti včelařů z jejich práce. Současné ceny medu mnohým stačí sotva na pokrytí investic, jež do včelaření vkládají.

Výstava v muzeu

I přes tyto problémy připravili písečtí včelaři v těchto dnech pro veřejnost výstavu v Prácheňském muzeu a uspořádali Včelí den. To naopak pro ně byla chvíle radostná. Prezentovali svou práci jednak v podobě včelích produktů, jednak zajímavými exponáty, k nimž patřil i skleněný úl se včelami.
Návštěvníci měli možnost ochutnat medovník nebo nazdobit medové perníčky pod vedením Marie Texlové.

Včelařům pomohlo při realizaci výstavy, která potrvá do 6. července, Prácheňské muzeum. A to nejen poskytnutím prostorů, ale i zapůjčením řady exponátů z depozitáře, jež dokumentují historii chovu včel. „Pracovníci muzea nám v instalaci výstavy ochotně pomáhali,“ pochvaloval si včelař Václav Farský.

Petr Ryšlavý