Na Milevsku je v současné době 4100 podnikatelů. Co tato změna přináší jim? Musí se každý z nich postarat o změnu své registrace?

„Bylo to složité a každé zjednodušení vítám. Já také mám více než jednu živnost. Pro začínající podnikatele to je jistě ulehčení,“ říká k novele zákona Stanislav Holý, který podniká v oboru elektro.

Karel Čermák, jehož firma zajišťuje úklidové služby, vidí výhodu v úbytku byrokracie. „Důležité ale také je, zda se touto úpravou sníží poplatky. Dosud se za každou živnost platilo tisíc korun,“ připomenul.

Jedná se o nejrozsáhlejší novelu živnostenského zákona od jeho vzniku v roce 1991.

„Zejména pro malé a střední podnikatele to znamená zásadní zjednodušení vstupu do podnikání,“ komentoval úpravy vedoucí živnostenského odboru MÚ v Milevsku Milan Weber.

Pro nynější živnostníky to neznamená, že by museli na živnostenském úřadu žádat o výměnu živnostenského listu za výpis, na němž budou uvedeny všechny živnosti, které má.

„Ty budou platit dál, ale v okamžiku, kdy podnikatel půjde na úřad například ohlásit nějakou změnu, pak přirozeným způsobem dojde k výměně živnostenského listu za výpis z rejstříku,“ upřesnil Weber. Novela rovněž usnadní vstup do podnikání z pozice kvalifikace. Kdo splňuje odborné vzdělání k dané živnosti řemeslných živností, nemusí prokazovat další praxi.

Podle vedoucí Živnostenského úřadu na MÚ Písek Jany Švejnochové budou poplatky skutečně nižší. Kdo poprvé půjde požádat o živnostenské oprávnění, zaplatí 1000 korun, i když bude mít ve výpisu víc živností.