Jako jediný v republice se Protivín pyšní od včerejšího dne krokodýlí zoologickou zahradou. V celé Evropě by pak zájemci našli něco podobného nejblíže v Holandsku.
Majitelem je Miroslav Procházka, zemědělský podnikatel, který se tomuto koníčku upsal asi jako jedenáctiletý v tehdejším Domu pionýrů a mládeže v Písku.
“V současné době mám sedmdesát kusů krokodýlů, gaviálů a kajmanů v osmnácti druzích, mnohdy kriticky ohrožených. V samotné zoologické zahradě tady v Protivíně, kterou jsem zbudoval v objektu bývalé Schwarzenberské stodoly, je pětadvacet exemplářů dvanácti druhů. Zbytek chovám na soukromé farmě ve Chvalšinách,“ řekl Miroslav Procházka. Unikátnost zahrady potvrdila při slavnostním zahájení řada významných hostů včele s evropským předsedou společnosti pro chov a záchranu krokodýlů Ralphem Sommerladem.
Součástí zahrady, kterou tvoří velká terária, je rovněž evropský unikát, sbírka více než dvanácti set lebek obratlovců. I tato sbírka je majetkem Miroslava Procházky a obsahuje mimo jiné kompletní soubor lebek kočkovitých šelem, zastoupeny jsou například lebky ptáků a ohromné exempláře lebek slonů indického i afrického.
Náročný chov
Řadu těchto lebek, stejně jako preparovaného gaviála indického, získal ze sbírek, většinou anglických kolonistů.
Chov krokodýlů, které se Miroslavu Procházkovi úspěšně daří také množit, není náročný na potravu, ale na prostředí. Krokodýl či kajman spotřebují od tří do pěti kilogramů masa týdně, ale hlavní podmínkou chovu je teplo. To v protivínské zoo zajišťují tepelná čerpadla.
„Jako město vidíme v aktivitě pana Procházky obrovskou šanci. Proto se mu snažíme pomoci a chceme uvolnit část prostoru Kaplanky pro stálou expozici lebek. Tady by tak vznikla dvě velká lákadla pro turisty. Expozice věnovaná Jiřímu Kolářovi a výstava často velmi unikátních lebek,“ řekl starosta Protivína Jaroslav Hlaváč.
„Myslím, že panu Procházkovi může být vděčný každý protivínský občan a zejména by mohli přísun turistů ocenit obchodníci,“ řekl místní občan Miroslav Vlna.