Některé školy, aby nekomlikovaly život rodičům při stávce 9. června, se do ní nezapojily. Jednalo se o jediný den. Jak si po dobu letních prázdnin rodiče zajistí hlídání? A je otázka „kam s dětmi“ pro pracující rodiče skutečně závažná?

Žádný problém?

„Vím, že je o prázdninách každý týden otevřená jedna školka, ale já to mám vyřešené. Protože jsem ještě na úřadu práce, tak si hlídání obstarám sama,“ říká Daniela Troblová z Písku.

K tomu dodává: „Kdo může, tak děti nechává spíše doma nebo mu vypomohou babičky. Pak jedou s dětmi na dovolenou a problém s tím nemají,“ dodává.

Do třinácti mateřských škol v Písku chodí přibližně tisícovka dětí. Během letních prázdnin, kromě prvního a posledního týdne, kdy bývá počet tříd posílen, je otevřena pouze jediná školka ve městě. Větší školky se o tuto službu během léta střídají.

„Zatím nemáme hlášení, že by současná kapacita školek o prázdninách nestačila. Ani nemáme signály, že by někde měli přetlak dětí,“ tvrdí Jitka Málková z odboru školství, mládeže a tělovýchovy při MÚ Písek.

Podle jejích slov se ale objevují rodiče dětí z venkovských školek, kteří do Písku dojíždějí za prací. A když nemají zajištěné hlídání, vezou dítě při cestě do zaměstnání do školky, což je to pro ně velmi praktické.

„Rodičů, kteří potřebují sehnat místo pro své dítě ve školce v Písku, není moc,“ míní žena, která pracuje ve škole v Čížové.

To potvrzuje i Jitka Málková z MÚ Písek, ale zároveň dodává: „Otevřít více mateřských škol o prázdninách je problém i kvůli čerpání dovolené. Pedagogové mají nárok na osm týdnů, a my jim ji musíme umožnit vybrat.“

Pokud by kantoři čerpali několik týdnů dovolené během celého roku, byl by podle Málkové ohrožen provoz celého školského zařízení.

Mají maminky kromě babiček a příbuzných vedle školek ještě jinou možnost, jak si zajistit hlídání?

„O prázdninách budeme mít otevřeno v úterý a ve čtvrtek. Maminky tu ale nemohou nechat dítě samotné jako ve školce. To zatím u nás nejde,“ říká Jana Máchová, asistentka projektového manažera v Mateřském centru Kvítek v Písku.

To nenahrazuje roli školky, ale spíše doplňuje možnosti trávení volného času maminek a jejich dětí a bourá pocit izolovanosti žen na mateřské dovolené.

„My budeme mít otevřeno první dva týdny v červenci a poslední týden v srpnu. Na první týden máme zatím padesát dětí a na druhý se přihlásilo už osmdesát. To přibudou děti z dalších píseckých školek,“ říká Naďa Hovorková, zástupkyně vedoucí učitelky 3. MŠ při ZŠ T. G. Masaryka.
Podle jejích slov se o osmdesátku „prázdninových“ dětí zvládne postarat osm pedagogů z této školky.