Zviditelnění obce a více návštěvníků. To si od zajímavé nabídky podnikatele Martina Mikulenčáka sliboval starosta obce Pavel Souhrada a skupina dalších lidí.

Martin Mikulenčák, který provozuje nedaleko Prahy zábavné centrum Hummer, nabídl podobnou zábavu i Bernartickým. Má zde své kořeny, a hlavně, také nějaké pozemky. Na okraji obce ve směru na Bechyni by mohlo vyrůst westernové městečko s ukázkami kaskadérů, bitev, které by návštěvníky zavedly třeba do doby husitství, a podobnými atrakcemi. Vyrostlo by zde první takové centrum na jihu Čech.

„Takový podnik by nám vzal kousek krásné a klidné přírody hned za domy, mohl by do obce přivést nepořádek,“ takové a podobné argumenty od značného počtu obyvatel zazněly proti záměru. A to nejen od těcht starších, ale stejně se vyjádřila i část mladší generace.

„Samozřejmě nepůjdu proti názorům lidí v Bernarticích. Místo pro tyto aktivity si mohu najít i jinde,“ konstatoval už při předvádění svého projektu na zasedání zastupitelstva Martin Mikulenčák.

Ani prohlídka zmiňovaného centra u Prahy, kam podnikatel Bernartické pozval, více lidí nepřesvědčila. Anketa, takové malé referendum, které nakonec vyhlásil obecní úřad, potvrdila odmítavé stanovisko obyvatel Bernartic a Zběšic.

Obesláno bylo 735 lidí starších patnácti let, kteří zde mají trvalý pobyt. „Referenda“ se zúčastnilo 388 obyvatel a 346 z nich vyjádřilo svůj nesouhlas. Jen 38 osob by tento záměr podpořilo.

„Plně respektuji názory obyvatel. Svůj postoj k podobným aktivitám ale stejně neměním. Myslím si, že takový podnik by Bernarticím pomohl, oživil by je,“ uvedl po sečtení hlasovacích lístků Pavel Souhrada.