Jak lze využít netkané textilie?

Prodávají se v různých rozměrech, můžete je koupit v délce podle záhonů.

Bílá textilie slouží k zakrývání rostlin k přirychlení jejich růstu, dále k ochraně před mrazem a různými parazity.
Černá k výsadbě jahod, salátů a dalších rostlin k zakrývání půdy, čímž nahrazujeme mulčování, zamezení růstu plevelů (nemusíme na záhonech proti plevelům použít herbicidy).

Netkaná textilie bílá slouží jako ochrana proti dřepčíkům napadající všechny druhy brukvovité zeleniny, proti housenkám bělásků a můr, proti květilce zelné, plodomorce zelné, květilce cibulové, pochmurnatce mrkvové i mandelince bramborové. Protože je velmi lehká, dá se ze spodu podepřít, tím nebrání růstu rostlin a chrání.

Jaké prostředky leze použít proti slimákům a plžům?

Velmi dobrým prostředkem je FERRAMOL. Granule nejsou po požití nebezpečné psům, kočkám ani ježkům, je neškodný pro žížaly, včely, sluníčka a další užitečné organismy. Je výhodný na ničení slimáků, kdy granule je vylákají z jejich úkrytů, požírají je a později hynou. Jsou velmi účinné proti vlhkému počasí.

Proti plžům máme několik možností ochrany. Buď je chytáme na pivo, kde postačí kelímek od jogurtu, který zapustíme po okraj do půdy a naplníme do poloviny pivem, obsah po dvou dnech obnovujeme.

Nebo ze zachycených plžů děláme odvar, který použijeme na postřik pěšinek a okrajů záhonů. Také lze použít prostředek MESUROL 50 WP, Vanish Slug Pellete.

Kolem záhonů lze vytvořit obruby v zelené nebo hnědé barvě z umělé hmoty, které se prodávají v různých délkách. Mají výšku 15–20 cm, zapustí se do země na hloubku 5 cm.

Odvarem z plžů můžeme také polít kompost, čímž zabráníme plžům v kladení vajíček. Někteří zahrádkáři používají vývar z listů bezu černého nebo kapradí, voskovek.

Jaroslav Řehůřek